Václav Klaus a Jan Švejnar: první setkání kandidátů před prezidentskými volbami

Václav Klaus a Jan Švejnar, foto: ČTK

V úterý hodinu po poledni začala dlouho očekávaná debata prezidenta Václava Klause s jeho protikandidátem Janem Švejnarem. Do Senátu je pozvali senátoři sociální demokracie. Jde o jediné setkání obou prezidentských kandidátů před volbami, které proběhnou 8. února. Duel sledovaly televizní kamery, přenášel ho i Český rozhlas. S informacemi o tomto setkání je teď ve studiu Milena Štráfeldová:

Václav Klaus a Jan Švejnar, foto: ČTK
Mileno, co této debatě Klaus - Švejnar předcházelo?

Václav Klaus se veřejné debatě, navíc před televizními kamerami, poměrně dlouho bránil. Argumentoval tím, že prezidenta ČR podle ústavy nevolí občané v přímé volbě, ale 281 poslanců a senátorů. Není proto důvod, aby se kandidáti představovali voličům a soupeřili o jejich přízeň. Jan Švejnar zatím objížděl česká a moravská města a mluvil zde přímo s jejich obyvateli. Prezident Klaus čelil stále častějším výzvám, aby na debatu se Švejnarem přistoupil, až nakonec souhlasil. Vymínil si ale, že oba kandidáti budou pouze odpovídat na dotazy senátorů, navíc se slyšení mohli zúčastnit jen zákonodárci za ČSSD. Ostatní, včetně novinářů, mohli celou debatu sledovat jenom prostřednictvím obrazovek a rozhlasu.

Jan Švejnar, foto: ČTK
Čeho se tedy debata obou kandidátů na post hlavy státu týkala?

Oba kandidáti se nejprve krátce představili a zdůraznili, v čem jsou právě oni vhodným adeptem pro úřad hlavy státu. Václav Klaus zrekapituloval své dosavadní prezidentské působení jako nadstranické a přislíbil, že na Hradě nebude vytvářet žádné další mocenské centrum.

"Mohu garantovat poučené prezidentování, konzistenci a kontinuitu, zkušenost, uvědomování si a prosazování autentických zájmů naší země a řekl bych skutečné, nikoliv za laciné fráze se schovávající sociální cítění. Mohu garantovat prezidenta, který se v zahraniční politice chová seriózně a vyváženě, který usiluje o dobré vztahy se všemi zeměmi, nikoliv poklonkování některým. Mohu garantovat prezidenta, který považuje Spojené státy za našeho nejbližšího spojence, a to jak na bilaterární úrovni, tak v NATO, ale který dobře ví, že i v tomto vztahu musíme jako suverénní stát hledat své vlastní zájmy."

Václav Klaus a Jan Švejnar, foto: ČTK
Jan Švejnar zdůraznil, že se nesmíme stále dívat do minulosti a nechat se ukolébat tím, že naše země nyní prosperuje. Občané jsou podle něj nespokojeni se současným stavem politiky a společnosti. Nabídl alternativu:

"Jsou samozřejmě důležité rozdíly mezi mnou a druhým panem kandidátem a tyto rozdíly je třeba si uvědomit. Budete si vybírat a můžete zvolit někoho, kdo zde prožil celý život, byl součástí mnoha složitých období v transformační době, anebo si můžete vybrat mne. Někteří říkají, že jsem politicky nezkušený, já to vidím jako obrovskou výhodu. Mám morální kredit, jak tady, tak i ve světě, a ten vám nabízím. A mimo to mám důležité zkušenosti v hospodářské a sociální politice v mnoha zemích. Můžete volit někoho kvůli minulosti, anebo můžete volit někoho kvůli budoucnosti."

Dotazy senátorů sociální demokracie pak vedly ke kuponové privatizaci, k chybám, ke kterým při ní došlo, a v té souvislosti se zákonodárci ptali i na chystanou reformu zdravotnictví a poplatky pro děti a kojence. Zajímal je názor na rovnou daň a otázky sociálního smíru, úlohu nevládních organizací a občanské společnosti, postoj k ochraně přírody a klimatickým hrozbám. Oba kandidáti také vyslovili k Evropské unii nebo k problematice zbrojení.