Věci veřejné chtějí prosadit protikorupční balíček, jinak odejdou z koalice

Foto: ČTK

Věci veřejné hrozí odchodem z vládní koalice, pokud kabinet v příštím roce neprosadí protikorupční strategii. Vedení nejmenší vládní strany se na tom dohodlo na své ideové konferenci, která proběhla o víkendu v Praze. Véčkaři také hodnotili příčiny, proč neuspěli v říjnových senátních a komunálních volbách a proč jim padají preference až na hranici volitelnosti. Svého současného předsedu Radka Johna ale podrželi, a to i v jeho sporu o nového policejního prezidenta.

Zleva Karolína Peake,  Kateřina Klasnová,  Radek John,  Kristýna Kočí a Vít Bárta,  foto: ČTK
První den jednání se Věci veřejné věnovaly hlavně korupci. Radek John má už v polovině prosince vládě předložit návrh protikorupčních opatření. Usnesení navrhla předsedkyně poslaneckého klubu véčkařů Kristýna Kočí.

"Rok 2011 musí být rokem reformním a právě do konce toho roku je třeba uvést v praxi celý protikorupční balíček. A byla bych velmi ráda, kdyby to Radek John spolu s dalšími našimi ministry protlačil ve vládě. A pokud se tak nestane, tak se opravdu seriozně bavme o odchodu z této vlády, protože tato vláda si slíbila, že bude také antikorupční."

Vít Bárta,  foto: ČTK
Věci veřejné také trvají na tom, že vláda by měla do konce března příštího roku představit své reformy. Jedná se zejména o reformu penzí, zdravotnictví a školství. Podle ministra dopravy Víta Bárty kabinet s reformami zaspal. Bárta delegátům také představil penzijní reformu, jak ji chtějí prosadit Věci Veřejné. V ní strana například odmítá slučování sazeb DPH na základní, tedy vyšší úrovni. Dnes DPH představuje 19 procent.

"Je zapotřebí myslet na sociální solidaritu a odpovědnost vůči nízkopříjmovým skupinám v otázce kupříkladu DPH na potraviny, to znamená rizika zvýšení cen potravin,"

uvedl Vít Bárta. Véčkaři již dříve navrhli vznik tzv. mezigeneračního fondu, do kterého by lidé přispívali částkami podle počtu dětí. Stát by odtud mohl čerpat peníze na důchody. Podle místopředsedkyně strany Kateřiny Klasnové budou teď Věci veřejné svůj pohled na reformy prosazovat na jednání ekonomických ministrů.

Zleva Karolína Peake,  Kateřina Klasnová,  Pavel Dobeš,  Radek John a Vít Bárta,  foto: ČTK
"...mezi něž z našich ministrů patří Kamil Jankovský a Vít Bárta. Proto právě i Vít Bárta tak vehementně mluví o těchto reformách, protože samozřejmě bude velká diskuse, kde na to vzít."

V neděli se na ideové konferenci strany hodně diskutovalo i o zrušení nebo odkladu školného na vysokých školách. Školné je ovšem součástí koaliční smlouvy. Věci veřejné ho nyní chtějí odložit až na další volební období. Jeho zavedení ještě nedávno prosazoval ministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš. Nyní je pro odklad a argumentuje přitom dopadem ekonomických reforem. Chce o tom znovu jednat v koalici:

"Je rozumné to otevřít a bavit se o tom, když jsme tou středovou sociální stranou. Druhá věc je, že je to půl roku před volbami. Myslím, že i naši partneři musejí zvážit, jestli odložené školné si troufneme dát půl roku před volbami.

Radek John,  foto: ČTK
Véčkaři se na své ideové konferenci vymezovali především jako sociálně citlivá středová strana. Jejich výkonný místopředseda Jaroslav Škárka ale vyzval k tomu, aby se orientovali výrazně napravo od ODS a TOP 09. Pravicovou politiku teď podle něj v Česku ve skutečnosti nikdo nedělá. Podle šéfa strany Radka Johna ale na samotném pojmenování strany nesejde:

"Já si myslím, že prostě musíme být stranou chytrých řešení. Jsme samozřejmě středová strana. A pokud bude chytré řešení nějakého problému mírně pravicové, podpoříme ho, Pokud bude mírně levicové, podpoříme ho."