Vědcům se podařil světový objev - týká se srážlivosti krve
Čechům se podařil světový objev. Vědci otevřeli cestu k vývoji léků proti nežádoucím krevním sraženinám. Na objevu se podíleli vědci z Ústavu hematologie a krevní transfuze a Akademie věd. Jejich objev je pro pacienty významný také proto, že nemoci srdce a cév jsou příčinou poloviny úmrtí v Česku.
"Fibrinogen je molekula, která cirkuluje v krvi a za určitých podmínek se aktivuje a zabraňuje vykrvácení, když se poškodí cévy. A to vše ve spolupráci s krevními destičkami. Krevní destičky i fibrinogen v krvi cirkulují a když se aktivují, tak se začíná tvořit krevní zátka nebo trombus."
Právě na nežádoucí krevní sraženiny umírá víc než polovina lidí, i když to může být následkem dalších nemocí. A právě nové objevy umožní tento proces ovlivňovat. To může zabránit vzniku třeba plicních embolií nebo infarktu, uvedl v rozhovoru pro Radio Praha profesor Dyr.
"Ve spolupráci s Akademií věd jsme zjistili, že i když je to proces velmi studovaný, tak aktivace fibrinogenu i krevních destiček probíhá trochu jinak, než jsme si doposud mysleli."Ředitel Ústavu hematologie řekl, že je to objev, který přepíše učebnice hematologie.
"Ano, je to zásadní věc, něco o čem se dosud nevědělo. Krevní zátka je něco, co je moc užitečné. Bez toho, kdyby došlo k poranění cévy, tak bychom vykrváceli. A my jsme přišli na to, že ty malé částečky, které se uvolňují při aktivaci, se uvolňují opačně na začátku a na konci procesu tvorby té krevní zátky nebo trombu. To otevírá možnost ten proces lépe regulovat a ovlivňovat."
Kde jste už svůj objev publikovali?
"Publikovali jsme to nedávno v nejprestižnějším časopise z oboru hematologie, to je obor o krvi, v Bloodu. A přednášeli jsme to na třech konferencích v Rotterdamu, Amsterodami a v Římě."
V rámci výzkumu se také podařilo odhalit vrozené poruchy molekuly fibrinogenu, které jsou u některých nemocných odpovědné za vyšší náchylnost k tvorbě krevních sraženin.
Vláda chce vědu dále podporovat. Premiér Petr Nečas na zasedání Akademického sněmu uvedl, že věda a výzkum je jedinou oblastí, kterou nepostihnou škrty. Naopak peníze na vědu stoupnou z letošních více než 25 miliard o půl miliardy korun. Vyslovil se i pro novou metodiku hodnocení výsledků výzkumu.