Velikonoční nej....

Skořápkovník miroslavský, foto: ČTK

Protože nastává čas velikonoční, budou Velikonoce i tématem rubriky Česká nej....

Skořápkovník miroslavský, foto: ČTK
Víte, že největší kraslice v Česku váží 38 kilogramů? Slepice, která by snesla takové vejce, by se hledala asi těžko. Tahle kraslice je ze dřeva a na soustruhu s ručním obráběním ji vytvořil Antonín Hájek z Uherského Hradiště. Vysoká je 72 a v průměru měří 48 centimetrů. A je taky patřičně vymalovaná - její ornament je do dřeva vydlabaný a vylitý horkým cínem.

K Velikonocím patří i pomlázka. Ta už má na svém kontě taky několik rekordů, ale s nápadem vytvořit velikonoční maxistuhu zatím nikdo v Česku nepřišel. Teprve loni to poprvé zkusili na jarmarku ve Valašském Meziříčí. Stuha měřila téměř 622 metrů. Spoluautorem rekordu se stal každý, kdo přinesl nebo zakoupil metrovou stužku a navázal ji k ostatním. Rekord se návštěvníci jarmarku pokusili letos překonat. Jak ale uvedl mluvčí radnice Josef Beneš, překonána byla jen částka, která se za stuhy vybrala.

"Ta částka převýšila 3300 korun a bude určena místnímu dětskému domovu, který ji použije na opravy dětských jízdních kol nebo na úhradu cestovného zdejších dětí na rekreační pobyty. Další tři a půl tisíce přidala místní chemická továrna a tyto peníze dětský domov použije pro svého svěřence, který se připravuje ke studiu na vysoké škole."

V Dolní Řasnici na Liberecku přišli s dalším nápadem. Vajíčky tam budou o Velikonocích zdobit strom vajíčkovník. Podle tradice bývá nejčastěji vajíčky s přáním ozdobená bříza. Je to starý slovanský zvyk, který se zachoval pouze na několika málo místech v Lužici a Bavorsku. Přání jsou buď napsaná na vajíčku, nebo na papírku schovaná uvnitř a také je může člověk jen v duchu vyslovit, když vajíčko na strom věší.