Vesnička SOS v Brně - Medlánkách se plní dětmi

Фото: Яна Шустова

Nová dětská vesnička SOS v Brně Medlánkách se v těchto dnech začíná plnit dětmi, o které se starají náhradní maminky. V Česku jsou dětské vesničky tři a tato poslední je odlišná v tom, že je součástí obytné čtvrti a nikoliv jakoby přilepená na pkraji města. Děti tak nebudou žít v odděleném prostoru, ale s dalšími kamarády. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

V Medlánkách je postaveno deset rodinných domků. Zatím jsou plné z 50ti procent. Sdružení totiž stále chybí minimálně osm náhradních maminek ve věku mezi 30 až 45 lety. Jak uvedla ředitelka sdružení Lenka Pospíchalová, kritéria výběru jsou velmi náročná, neboť ženy musí akceptovat skutečnost, že péče o děti je dočasná.

"Hledáme ženy, které jsou samostatné, ženy, které v prvé řadě mají chuť pomoci dětem. Je to poměrně těžká práce a odměnou jim potom je, že někomu opravdu výrazně ovlivní v tom pozitivním slova smyslu život. Jenom pro ilustraci. Na naši kampaň nebo výzvu v novinách reaguje přibližně 150 žen, z toho má asi 40 osobní setkání, a potom výsledek jsou 3 až 4 ženy, které jsou do kursu. Takže to síto je poměrně úzké.

Domy jsou v obytné čtvrti v Medlánkách. Jak reagují lidé?

Jsou pozitivní i negativní reakce. Ta vesnička je připojená k takovému menšímu sídlišti. Já chápu, že když někdo bydlí ve dvoupokojovém bytě na sídlišti a vychovává tam čtyři děti, a vidí potom ty rodinné domky, které tam vznikly, tak může mít různé pocity, aniž si třeba domýšlí, že jsou to děti s velkými handicapy, že jich v tom domě bude šest nebo sedm. I takové reakce jsme zaznamenali, že je to vlastně zbytečné tam pro nějaké cikány z dětských domovů dělat tak luxusní prostředí. Na druhé straně si myslím, že ta vesnička tím, že poskytne dětské hřiště, které je úmyslně otevřené pro okolí, tak že už v současné době je obsypáno dětmi, protože v Medlánkách nemají možnost nějaké plochy na hraní. Takže reakce jsou jednak pozitivní, jednak negativní, tak jako asi se vším novým."

Na náhradní maminky, z nichž každá má na starosti šest až sedm dětí, čeká psychologická a praktická příprava v dětských domovech. Navíc musí počítat s tím, že budou mít na starosti děti, o které adoptivní rodiče většinou nestojí, tedy děti jiných etnik a s různými zdravotními či výchovnými problémy.