Většina krajských nemocnic bude privatizována

Deset středočeských nemocnic z patnácti přejde ještě před prázdninami do soukromých rukou. Krajští zastupitelé ve středu rozhodli o jejich prodeji za zhruba půl miliardy korun. Jednání zastupitelů ale provázely protesty a prodej ostře kritizuje i opoziční ČSSD. Blíže k to mu Zdeněk Vališ.

Středočeský kraj je prvním regionem, kde se s takovou podobou privatizace začalo. Kraj si ponechá ve vlastnictví jen pět oblastních nemocnic v Benešově, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami. V nich se chce kraj zaměřit na poskytování co nejkvalitnější péče. K tomu má posloužit i výtěžek z prodeje ostatních nemocnic. Deset prodaných nemocnic prý ale nehází přes palubu. Podle středočeského hejtmana Petra Bendla byly podmínky soutěže při prodeji nastaveny tak, aby v nich zůstala zachována zdravotní péče a aby byla lepší.

"Jsem přesvědčen, že privátní vlastník přinese zkvalitnění zdravotní péče v jednotlivých zdravotnických zařízeních."

Kritici privatizace na druhou stranu uvádějí, že tento proces povede naopak k omezení zdravotní péče, protože soukromý vlastník se zaměří jen na lukrativní medicínské obory. Opozice se také obává, že privatizované nemocnice můžou skončit podobně jako Poldi Kladno nebo plzeňská Škoda: rozkradené, vytunelované a v konkurzech. Sociální demokracii se zároveň podle exministra Davida Ratha nelíbí, že nemocnice jsou prodávány pod cenou.

"Máme strach, že když se takto prodávají všechny nemocnice, navíc pod účetní hodnotou, tak jejich osud je velmi problematický. Mohou zaniknout a jsou tam nemocnice, za které není náhrada. Jsou prostě nezbytné pro zajištění péče v bývalých okresech."

David Rath, foto: autor
Rath připomíná, že sociální demokracie vždy prosazovala a podporovala privatizaci v ambulantní sféře. U nemocnic jde prý ale o něco jiného.

"ČSSD stále říká, že soukromý ambulantní sektor je základní a má být stoprocentně soukromý. Chceme ale mít základní síť neziskových nemocnic jako jistotu pro občany tak, jak je to třeba v Německu."

Veřejnou nemocnici nebudou mít například Beroun, Hořovice nebo Rakovník. Privatizována bude i nemocnice v Brandýse nad Labem. Vlastníkem má být společnost PP Hospitals. Jednatel firmy Pavel Nesnídal tvrdí, že péče v Brandýse zůstane zachována možná s jedinou výjimkou.

"V žádném případě si nechceme vybírat lukrativní obory v nemocnici Brandýs nad Labem. Hodláme provozovat péči na všech odděleních, která tam v současné době jsou. Problém je pouze u dětského oddělení, ale i v tomto případě budeme situaci monitorovat. Rozhodneme se do konce roku, zda budeme chtít toto oddělení dále provozovat či nikoliv."

Podle představitelů Středočeského kraje je ale ve smlouvách o koupi nemocnic zakotvena podmínka poskytování zdravotní péče ve stejném rozsahu po dobu pěti let. Do hry ovšem mohou ještě vstoupit zdravotní pojišťovny. A jejich role možná bude klíčová.