Vicepremiér Jiří Čunek odchází z vlády

Jiří Čunek, foto: ČTK

Šéf lidovců Jiří Čunek ve vládě končí. Rozhodl se tak po zveřejnění informací, že nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce znovu otevřít případ jeho údajné korupce z doby, kdy byl starostou Vsetína.

Jiří Čunek, foto: ČTK
"Aby toto vyšetřování bylo opravdu pro veřejnost nezávislé, tak jsem se rozhodl, že na středeční vládě odstoupím z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj."

Funkce předsedy lidovců se vzdávat nehodlá, zůstává také senátorem. Čunek zároveň zdůraznil, že si přeje pokračování současné koaliční vlády občanských demokratů, lidovců a zelených. Kromě případu údajné korupce, kde bylo už jednou stíhání zastaveno, teď odstupující vicepremiér čelí podezření, že v 90. letech pobíral sociální dávky od státu, i když měl na svých bankovních účtech 3,5 milionu korun. Inspekce ministra vnitra zároveň zkoumá, jak se informace o majetkových poměrech Jiřího Čunka dostaly do médií.

Čunek odchod z vlády oznámil den po výzvě premiéra Mirka Topolánka, že pokud nevyvrátí podezření ze zneužití sociálních dávek, nemůže ve vládě zůstat. Jiří Čunek před novináři přiznal, že v 90. letech sociální dávky skutečně čerpal. Tvrdí však, že zákon neporušil. Podle tehdy platných zákonů na ně měl nárok.

"Dávky vyměřovala a vyplácela Správy sociálního zabezpečení z příjmů a nikoliv z majetku. Je pravda, že v té době jsem měl dlouhodobé úspory. Ty pocházejí ze zdaněných příjmů uspořených v předchozích letech a proto nárok na sociální dávku nijak neovlivňovaly."

Jiří Čunek krátce před tím, než se stal starostou Vsetína, uložil na účty 3,5 milionu korun. Objevily se spekulace, že takovou částku nemohl naspořit. Čunek prohlásil, že sám naspořil něco přes milion a ostatní peníze měl ve správě. Informace slíbil zveřejnit v úterý, aby do té doby mohl sehnat veškeré doklady. Situaci komplikuje i fakt, že peníze uložil do bank na neplatný občanský průkaz. Jak k tomu došlo, vysvětloval novinářům.

Jiří Čunek, foto: ČTK
"Nemohl jsem dlouho občanský průkaz najít, to se asi stalo každému z vás. Nechal jsem si ho vystavit, a protože byly stejné, tak jsem je zaměnil, jeden zůstal někde v saku a pak jsem s ním chodil. Já znám lidi, kteří mají několik technických průkazů, protože si mysleli, že je ztratili, nechali si vystavit nový a pak je nevyhodili."

Části lidovců už s aférami kolem Jiřího Čunka došla trpělivost. Senátorský klub KDU-ČSL ho vyzval k odstoupení i z funkce předsedy strany. Politik, který v době, kdy měl na účtech úspory milion korun a využíval sociální systém, je pro většinu lidovců nepřijatelný.

"Normální chlap, který má dvě zdravé ruce, nečerpá sociální dávky, když má miliony na účtech,"

uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Někteří lidovci vidí aféru jako řízenou kampaň proti vicepremiérovi. Jiní se domnívají, že jeho problémy ohrožují samotnou existenci strany. Čunek se do povědomí veřejnosti dostal jako starosta Vsetína zhruba před rokem, když vystěhoval z města Romy. Poté vyhrál senátní volby a stal se předsedou lidovců. Politologové se domnívají, že odchod Jiřího Čunka z vlády má dlouhodobé příčiny. Po celou dobu od jeho vstupu do vrcholné politiky ho totiž provázelo několik kauz, které budily podezření.