Vláda chce zmírnit silniční zákon

Vláda Mirka Topolánka na svém prvním zasedání začala plnit to, co řidičům a obchodníkům slibovala. Chce zmírnit silniční pravidla a odsunout o rok platnost zákona o registračních pokladnách.

Co se týče řidičů, ministři si myslí, že je na ně nový zákon příliš přísný a poskytuje prostor pro korupci a šikanu. Navrhují mimo jiné zvýšit počet bodů, kdy motoristé přijdou o řidičák z 12 na 18 a rychlost na dálnici ze 130 na 160 kilometrů v hodině. Bez trestných bodů by se obešlo například telefonování za jízdy, nezapnuté pásy či mírné překročení rychlosti. Objevují se však poslanecké návrhy, nad kterými se odborníci pozastavují. Například neudělovat trestné body za zakázané předjíždění, kde dosud hrozí 6 bodů. Jak se na to dívá ředitel Centra dopravního výzkumu Josef Mikulecký?

"Tyto návrhy považuji za hrůzné. Většina přestupků, která byla ohodnocena těmi body, neříkám, že některé by mohly být mírnější, je ochrana buď samotného řidiče nebo těch ostatních. V zemích, kde se ten systém ukázal jako účinný, třeba Francie nebo Velká Británie, tak ti mají 12 bodů. Německo, na které se odvoláváme, kde skutečně 18 bodů je, tak to je systém, který byl propracováván desítky let. Oni tam mají přes 300 přestupků, které jsou kvalifikovány. Ne čtyřicet jako máme my."

Jak se díváte na návrh rychlosti 160 kilometrů na dálnicích?

"Opět to považuji za stejný nesmysl, jako některé návrhy na změny těch bodových ohodnocení. 160 je rychlost, při které když dojde k nehodě, tak si můžete být téměř jist, že dojde k usmrcení. A příklad z USA. Tam je nejvyšší rychlostní limit 75 mil za hodinu, což je řádově 130 kilometrů. Většinou tam mívají těch 60, 65 mil za hodinu na šestiproudových a kapacitně výkonných dálnicích."

A jak jezdí samotní ministři? Ministra dopravy Aleše Řebíčka vezl podle zjištění novinářů řidič do práce místy rychlostí až 150 kilometrů. Nejel však nebezpečně, naopak další auta ho předjížděla. Novináři se zavěsili také na další členy vlády včetně premiéra Topolánka. Ten jel tak opatrně, že brzdil dopravu, navíc si jeho ochranka reportérů všimla. Vládu teď čeká boj v parlamentu. Se zvýšením bodů totiž nesouhlasí lidovci ani ČSSD.

Kromě úpravy silničního zákona, chce vláda o rok odložit zákon o registračních pokladnách. I ČSSD, která chtěla pokladny jako nástroj k omezení šedé ekonomiky, s odložením zákona souhlasí. Podnikatelé se do nákupu pokladen nehrnuli a navzdory lákadlu daňových slev je do konce června přihlásila úřadům jen zhruba tisícovka obchodníků a restauratérů.