Vláda nepodpoří nominaci Tošovského na šéfa Mezinárodního měnového fondu

Josef Tošovský, foto: ČTK

Rusko nominovalo bývalého guvernéra České národní banky a expremiéra Josefa Tošovského na funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu. Oficiálním kandidátem Evropské unie je však Francouz Dominique Strauss-Kahn. Tošovský se tak stává druhým uchazečem o nejvyšší funkci ve fondu. Má šanci na zvolení? O tom více Zdeňka Kuchyňová.

Dominique Strauss-Kahn, foto: ČTK
Informace o překvapivé nominaci Josefa Tošovského se objevily už ve středečním tisku. Zatím je praxe taková, že nejvyšší post v Mezinárodním měnovém fondu obsazují zástupci západoevropských zemí, zatímco Spojené státy mají nepsaný nárok na prezidenta Světové banky. Podle Hospodářských novin chce tak Rusko nominací Tošovského "vrazit klín" mezi země Evropské unie. To Rusko odmítá a tvrdí, že záměr vybrat šéfa fondu z více návrhů podpořily zejména přední rozvojové mocnosti jako Brazílie, Indie a Čína. Podle ruského ministra financí Alexeje Kudrina rozhodne o výsledku především postoj Spojených států.

Josef Tošovský kandidaturu přijal a dodal, že je pro něj velkou ctí. Další vyjádření se však novinářům sehnat nedařilo a ve švýcarské Bance pro mezinárodní platby, kde šéfuje, je podle nich nedostupným mužem. Josef Tošovský byl guvernérem České národní banky. Po krizi vlády Václava Klause pak stál v roce 1998 půl roku v čele kabinetu a dovedl Česko k předčasným volbám. Objevily se spekulace o jeho spolupráci s Stb, což Tošovský popřel a uvedl, že z titulu své funkce dostával informace jako všichni ostatní. V zahraničí je dodnes uznáván jako jeden z největších expertů ze zemí bývalého východního bloku.

Vládní politici se zpočátku k jeho kandidatuře vyjadřovat nechtěli. Zdroj z vlády potvrdil, že nominaci Tošovského s ministry nikdo nekonzultoval.

"Není zcela obvyklé, aby jeden stát nominoval občana jiného státu. O pozadí či důvodech této nominace pan prezident speulovat nechce,"

Josef Tošovský, foto: ČTK
tlumočil názor prezidenta Václava Klause jeho mluvčí Petr Hájek. Podle prezidenta je ruská nominace Tošovského podivná o to víc, že česká vláda nominovat ani podpořit Tošovského na tento post nehodlá. To potvrdil premiér Mirek Topolánek.

"Byla již dříve shoda, že kandidátem podporovaným státy Evropské unie, tedy také Českou republikou, je Strauss-Kahn a nepokládáme za seriózní toto stanovisko v této chvíli měnit."

Naopak bývalý prezident Václav Havel nominaci Tošovského přivítal. Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek se pustil do vlády, že sama nedokázala bývalého guvernéra oslovit.

Šance Josefa Tošovského vést Mezinárodní měnový fond je podle ekonomů malá. V čele podobně významné instituce ale doposud žádný Čech nestál, takže případný úspěch Tošovského by byl významnou událostí pro Česko a znamenal by velké zviditelnění v mezinárodním měřítku. Bývalý ministr financí Pavel Mertlík se však domnívá, že šance Tošovského je téměř nulová.

"Důvod je jednoduchý, volební síla je dána podílem zemí na základním kapitálu Mezinárodního měnového fondu. Rusko samo má tento podíl někde kolem 2 až 3 procent. Podstatně menší, než třeba Německo, které se blíží 6 procentům, Francie 5 procentům, Spojené státy mají 16 procent a podobně. Pokud Spojené státy podpoří Evropskou unii, což se stalo vždycky v minulosti a lze to předpokládat, tak pro ně není problémem prohlasovat kandidáta Evropské unie."

Podle některých diplomatů může být za návrhem Ruska i fakt, že Česko podporuje stavbu radaru na svém území.