Vláda schválila plnou profesionalizaci armády

Jaroslav Tvrdík

Do popředí zájmu politiků se v posledních měsících dostala profesionalizace armády. S ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem se již setkal předseda sněmovny Václav Klaus a nyní i prezident Václav Havel. Ten se zúčastnil i jednání vlády, která plně profesionální armádu jednomyslně schválila. Mělo by se tak stát od 1. ledna roku 2007. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Reformu ozbrojených sil odstartoval v letos květnu zcela nečekaně premiér Miloš Zeman, když oznámil, že jeho vláda zahájí profesionalizaci armády. Tehdy do funkce ministra obrany nastoupil Jaroslav Tvrdík, který byl členem vládní ČSSD jen tři měsíce. Zeman tehdy svým prohlášením zaskočil některé pravicové politiky, kteří se na zrušení vojny také chystali. Dnes má resort obrany 48 tisíc mužů, z toho 25 tisíc vojáků základní služby, která trvá jeden rok. Po reformě by měl počet vojáků zeštíhlit na 35 tisíc. Omezit by se měl na polovinu i počet civilních zaměstnanců. Dnes jich pro armádu pracuje přes 20 tisíc. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík uvedl, že zatím cítí v zásadních věcech politickou shodu. Připustil, že reforma armády bude stát nemalé finanční prostředky.

"Nejnákladnějším procesem pravděpodobně bude redislokace našich armádních posádek. Je v současné době zpracována a je připravena. I současná armáda je příliš rozsáhlá na finanční zdroje, které má k dispozici. Ta redukce je přepokládána zhruba na padesát procent současných posádkových míst."

Jedinou možností jak zrušit základní vojenskou službu je vytvořit dobrovolné zálohy. Vládní návrh podle tisku počítá s tím, že ten, kdo se nechá naverbovat do jednotek záložníků, by dostával měsíčně malou finanční částku a čas od času se zúčastnil cvičení. S nápadem platit za účast v záložních jednotkách přišel před časem jako první šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas z ODS. Stínový ministr obrany se však obává příliš krátkých termínů reformy armády.

"Tu věc je třeba velice pečlivě připravit, protože mimo jiné bude znamenat poměrně značné sociální dopady pro život celé řady obcí, měst, rodin i konkrétních jednotlivců, zaměstnanců ministerstva rezortu obrany. Proto musí být připraven velmi detailní a podrobný projekt. A z tohoto pohledu já jsem trošku skeptický k těm časovým termínům, které udával pan ministr obrany."

Jak tedy bude vojna vypadat? Mladí muži bodou nadále muset projít odvodním řízením. Na jeho konci je však nebude čekat zelený stejnokroj, ale zápis do evidence pro případ válečného konfliktu. Ti, kdo se rozhodnou být členy záloh, absolvují tříměsíční cvičení a jednou za rok týdenní kurs. Spolu s tvz. povinnými zálohami, které by se rekrutovaly z bývalých profesionálních vojáků, by museli počítat s tím, že mohou být povoláni do služby i v době míru, pokud by se například objevilo vážné obecné ohrožení.