Vládní koalice potvrdila navrhovanou reformu financí

Predstavitele vlady, foto: CTK

Vedení tří stran vládní koalice v neděli posvětilo kroky vedoucí k reformě veřejných financí. Došlo pouze k několika technickým upřesněním, jinak strany potvrdily dříve dohodnuté reformní kroky. Podle premiéra by měla reforma ušetřit až 116 miliard korun. Slovo má kolega Vilém Faltýnek:

Predstavitele vlady,  foto: CTK
Reformu, jejímž cílem je snížení vysokého rozpočtového deficitu a příprava země na přijetí eura, schválilo v neděli vedení tří stran vládní koalice. Schodek veřejných financí se má v rámci reformy snížit z více než šesti procent hrubého domácího produktu do roku 2006 na čtyři procenta. Jde zatím pouze o všeobecné zásady, kterými by se měla reforma řídit. Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody budou teď odborníci zásady rozpracovávat do konkrétní podoby: "Teď spolu budou intenzivně jednat experti jednotlivých politických stran, tzn podle obsahu koaliční smlouvy budou věci konkretizovat. Dnešní jednání pouze vymezilo priority, které máme." Dokdy mohou principy reformy veřejných financí dostat podobu zákonů? "Zákony mohou být těžko schváleny do konce září, budou však v každém případě předloženy, tak aby mohly vstoupit do rozpočtového roku," uvedl premiér Vladinír Špidla.

Bohuslav Sobotka,  foto: CTK
Podle premiéra budou všechny připravované zákony ve vztahu k reformě stejně důležité. "Reforma musí být schválena jako celek, to znamená, že se nepředpokládá, že by některé zákony z toho celkového programu byly schváleny a jiné ne." Budou-li zásady přijaty v létě poslaneckou sněmovnou, přinesou podle ministra financí Bohuslava Sobotky daňové změny do rozpočtu jen příští rok více než 20 miliard korun.

Ministr Svoboda poznamenal, že nedělní diskuse probíhala věcně. "Žádný rozpor nebyl objeven a ta diskuze šla velice dobře."

Koalice je sice v postoji k reformě jednotná, zásadní výhrady však projevují odboráři. Hrozí dokonce generální stávkou. Reformě vyčítají, že spoří ve výdajích a jednostranně zatežuje zaměstnance. Odborový předák Milan Štěch uvedl: "My si uvědomujeme, že veřejné ropzpočty je potřeba dát v horizontu několika let do pořádku, ale nemůžeme to dělat na úkor zaměstnanců. A jaký kalibr akcí použijeme? Takový, na jaké přistoupí odborová základna. A my budeme navrhovat, bude-li to zapotření, i ty nejsilnější."

Vláda v neděli rovněž přijala hodnotící prohlášení. Za úspěchy svého působení označila nastartování reformy veřejných financí a připravenost na vstup do Evropské unie. Usnesla se také, jaké priority bude podporovat do budoucna: "Aktivní roli ČR uvnitř EU, reformu financí, rodinnou politiku, zvyšování zaměstnanosti a podporu podnikání, boj proti korupci a organizovanému zločinu," citoval v neděli z prohlášení premiér Špidla.