Vládní koalici ostatní poslanci nepřehlasovali, jede se dál

Koaliční vláda premiéra Vladimíra Špidly může pokračovat v práci..., foto: ČTK

Koaliční vláda premiéra Vladimíra Špidly může pokračovat v práci. Poslanecká sněmovna těsnou většinou neschválila návrh opoziční ODS a nevyslovila vládě nedůvěru. Pro vyjádření nedůvěry hlasovalo pouze 98 opozičních poslanců, proti bylo 100 koaličních zákonodárců.

Koaliční vláda premiéra Vladimíra Špidly může pokračovat v práci...,  foto: ČTK
Výsledek hlasování nebyl až tak překvapivý. Pro vyslovení nedůvěry vládě bylo třeba nejméně 101 hlasů. Opozice šla do hlasování pouze s 98 hlasy, i když ODS a KSČM mají sice dohromady 99 poslanců, jeden komunista Josef Mandík je dlouhodobě hospitalizován. Opozice potřebovala ke svržení vlády získat tedy tři hlasy z vládního tábora, a to se jí nepodařilo. Jediný, kdo se zdržel hlasování, byl Josef Hojdar z vládní sociální demokracie. Někteří jeho straničtí kolegové tvrdí, že svojí stranu zradil, opozice naopak jednání Hojdara kvituje. Hlasoval prý podle svého svědomí a to je poslancova povinnost. Opozice se raduje, že tím koalice definitivně ztratila nejtěsnější většinu 101 hlasů. Premiér Vladimír Špidla se ovšem neobává, že postoj poslance Josefa Hojdara ohrozí pozici vládní koalice před klíčovým hlasováním o balíku reformních zákonů. Hojdar, který se při hlasování o nedůvěře kabinetu zdržel, podle Špidly fakticky podpořil setrvání vlády u moci. Výsledek hlasování premiéra Vladimíra Špidlu nepřekvapil, i když úplně jistý si prý nebyl.

Koaliční vláda premiéra Vladimíra Špidly může pokračovat v práci...,  foto: ČTK
"Tak jistý si není člověk nikdy. Vývoj debaty a celkové situace a zvláště to, že opoziční kritici nemají svůj vlastní program, mě utvrdili v názoru, že hlasování o důvěře vládě bude pro vládu úspěšné."

Reakce na hlasování o důvěře byly těsně po skončení plné emocí. Šéfa poslanců ODS Vlastimila Tlustého povzbudilo jen to, že se hlasování zdržel už zmíněný Josef Hojdar, i když to na samotný výsledek vliv nemělo.

"Je škoda, že se nám nepodařilo vyjádřit vlásdě nedůvěru, ale na druhé straně je jasné, proč předseda vlády Vladimír Špidla vycouval ze svého původního záměru - nechat hlasovat o důvěře vládě, protože je zřejmé, že se na 101 hlasů spolehnout nemůže."

Hlasování o důvěře se tedy stalo mediální prezentací poslance Hojdara. Ten tvrdí, že mu bylo dokonce před hlasováním vyhrožováno smrtí neznámým pachatelem. Je prý několik měsíců sledován a odposloucháván Bezpečnostní informační službou. "Parlamentní komise, která se případem sledování zabývá, zatím neshledala žádné důvodné podezření, že by pan poslanec Hojdar byl sledován BIS," shrnul předseda komise Jan Klas. Objasňování Hojdarova případu však komise neuzavřela. Od BIS si vyžádala další podklady, kvůli nimž by měla znovu jednat příští týden.