Vládní zmocněnec pro Romy
Vedení Celostátní asociace Romů České republiky požádalo premiéra Petra Nečase o zřízení funkce vládního zmocněnce pro romskou menšinu. Dohlížet by měl na prosazování kroků ke zlepšení podmínek Romů a jejich soužití s ostatními. S výsledkem pondělní téměř hodinové schůzky bylo vedení romské organizace spokojeno. Jednání se dotklo zlepšení vzdělanosti, zaměstnanosti, bezpečnosti či sociální a bytové situace.
"Víme, že finanční prostředky nejsou, ale bude se hledat nějaký zdroj. Důležité je, že byla ochota a vůle jednat o tom. Naplnit poslání, že to do společnosti něco přinese, aby úřad eliminoval negativní prvky a jevy, které se ve společnosti objevují."
První místopředseda Celostátní asociace Romů České republiky Cyril Koky v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že by úřad vládního zmocněnce měl fungovat nezávisle na současné zmocněnkyni pro lidská práva Monice Šimůnkové:
"Je potřeba říci, že agenda vládní zmocněnkyně je velmi obšírná, zabývá se mimo jiné otázkami seniorů, zdravotně postižených, dětí, a otázka romských komunit je jednou z nejpalčivějších v této zemi. Takže my jsme požádali pana premiéra, aby tuto agendu z působností vládní zmocněnkyně vyňal, a navrhli jsme mu zřídit tento úřad, který by se touto problematikou zabýval naplno a intenzívně."Stanislav Daniel tato slova ještě upřesnil:
"Protože ona toho má opravdu hodně a tato problematika je tak obšírná, že si zasluhuje samostatného pracovníka na to. Pravděpodobně v nejbližší době se opět setkáme a upřesníme si, co by v té funkci mělo být, jaká pravidla, jaké pravomoci by ten člověk měl mít. V žádném případě by to neměl být řadový pracovník, který by neměl žádné pravomoci. To by bylo velmi špatné."
A jak byl měl takový úřad vládního zmocněnce pro romskou problematiku vypadat? Cyril Koky k tomu řekl:
"My jsme panu premiérovi na jednání, které já hodnotím jako velmi konstruktivní a velmi příjemné, předali určitý nástřel organizační struktury. Nejednalo by se o megaúřad, který by zaměstnával stovky lidí a měl milionový rozpočet. Já tomu říkám miniúřad. Jedním odborem by byla současná vládní agentura, a druhým odborem by bylo zřízení operačního programu v rámci nového programovacího období pro strukturální fondy, který by řešil komplexní programy v rámci sociálního vyloučení v těch lokalitách. Tento odbor by administroval tyto projekty, monitoroval je, abychom věděli, kam ty prostředky jdou. Stává se totiž, že tyto prostředky jsou využity neúčelně. Postaví se parkoviště, a určitě uznáme, že parkoviště nepotřebují lidé, kteří žijí v nepřijatelných podmínkách na okraji společnosti." O tom, kdo by se mohl zmocněncem stát, je předčasné mluvit. Přesnější obrysy by mohl návrh dostat na případné příští schůzce u premiéra, uvedli představitelé Celostátní asociace Romů České republiky.Premiér Petr Nečas po jednání prohlásil, že "bavit se o někom, kdo v sobě bude komplexně zahrnovat romskou problematiku, je věc, která je hodná zamyšlení". Podle něj se mluvilo o zmocněnci i o ministrovi pro romské záležitosti. Petr Nečas však soudí, že "ministr není cesta", kterou by vláda šla.
V Česku je podle odhadů asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v tzv. ghettech. Před šesti lety odborníci napočítali takových míst, kde je většina dospělých bez práce a rodiny jsou závislé na dávkách, kolem 300.