Volby do EP poznamenala malá účast, ale i nové formy komunikace
Jak účast ve volbách do Evropského parlamentu ovlivnily moderní technologie nebo volební kampaň? A jaké naděje si do podzimních voleb do Sněmovny mohou odnést ti méně úspěšní? Odpovědi na tyto otázky jsme hledali u politologů a sociologů.
Just jako příklad uvádí Slovensko s vůbec nejnižší účastí v unii. Tamní voliči mají za sebou dvě kola prezidentských voleb a před sebou volby regionální. Národní parlamenty si ještě letos budou vybírat kromě Čechů například i Němci: "Takže občané si pak říkají, jestli má cenu vůbec chodit k těm, řekněme, volbám 'druhého řádu', za jaké jsou evropské volby považovány, a spíše se soustředí na ty volby důležitější."
Podle ředitele agentury STEM Jana Hartla zase u nejednoho voliče hrálo poměrně velkou roli rozhodování na poslední chvíli, podnícené doprovodnými jevy kampaně: "Vajíčková bitva, dá-li se to tak říci, rozčeřila hladinu emocí a jakmile do toho předvolebního klání vstoupí příliš mnoho emocí, tak se rozhoduje na poslední chvíli a rozhoduje se nejen o tom, komu dát svůj hlas, ale také jestli zůstat doma."
Sociolog Jaromír Volek si přesto všechno z vajíčkových útoků na šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, organizovaných pomocí internetu, odnesl poznatek o síle nového fenoménu, kterým jsou sociální sítě: "Ať už ta organizace na Facebooku vznikla jakkoliv, je tady nový fenomén. Ten fenomén se poprvé v této volební kampani projevil a myslím si, že pro některé politické strany bylo ohromným překvapením, že vůbec něco takového existuje."
Volek zde vidí hudbu budoucnosti, která by se neměla projevovat jen ve volební kampani: "Osobně se domnívám, že jestli se má zvýšit účast a řekněme participace mladších voličů, tak jednou z těch cest je umožnit elektronické hlasování."
Nízká volební účast podle politoložky Vladimíry Dvořákové dává malou šanci, že by se z těch nynějších daly vyčíst výsledky i podzimních voleb do Sněmovny: "Ta účast bude zcela jiná a jestliže máme účast pod 30 procent a v těch parlamentních volbách budeme mít nad 60 procent, tak nám to naprosto zkreslí ty výsledky."
Ti, kteří neuspěli nyní, by si ale podle Dvořákové neměli dělat na podzim velké naděje: "Do toho Evropského parlamentu možná měli větší šanci se dostat, protože voliči jsou ochotni více experimentovat, jsou ochotni volit třeba i radikálněji. Mám pocit, že tu šanci už nemají vůbec do českého parlamentu."