Volby do Senátu skončily triumfem čtyřkoalice

Jednoznačným triumfem čtyřkoalice skončily letošní volby do Senátu. Ze sedmadvaceti obvodů vybojovalo totiž čtyřbarevné společenství vítězství v 17 případech. Občanští demokraté budou mít osm nových senátorů, sociální demokraté a nezávislí obsadí po jednom uvolněném křesle a na komunisty nezbylo nic. Mimo jiné to znamená, že opozičně smluvní ODS a ČSSD se mohou rozloučit s představou, že by mohly prosadit ústavní změny podle svých záměrů. Jména mužů a žen, kteří po víkendu přibyli na seznam členů horní komory parlamentu, vám přiblížíme s Josefem Kubeczkou.

Ve druhém kole senátních voleb jsme se dočkali překvapení: O svůj mandát přišla dosavadní předsedkyně Senátu Libuše Benešová. V senátním obvodu Benešov ji vystřídala kandidátka čtyřkoalice Helena Rögnerová. Ve volebním klání neuspěl ani ministr zahraničí Jan Kavan. Toho na Prostějovsku porazil Robert Kolář ze čtyřkoalice. Senátor Petr Pithart naopak svůj mandát obhájil, když na Chrudimsku porazil o 30 procent kandidáta Petra Štěpánka.

Těsnou prohrou skončily senátní volby na Mladoboleslavsku. Dvě desetiny procenta rozhodly o vítězství občanského demokrata Jaroslava Mitlenera nad nestraníkem Jiřím Dienstbierem, kterého nominovala ČSSD. Smutně tak dopadly letošní senátní volby pro levicové strany. Jediným úspěšným kandidátem je sociální demokrat Petr Smutný. Ten v Domažlicích porazil nezávislého Jaroslava Komoru. Výsledky v dalších senátních obvodech jsou pak následující:

Barvy čtyřkoalice budou v nově složeném Senátu hájit Jan Hadrava, kandidující na Sokolovsku, nestraník Edvard Outrata, který zvítězil v Praze 12, Zdeněk Bárta za Litoměřicko a Soňa Paukrtová za volební obvod Jablonec nad Nisou. Na Náchodsku se z vítězství těší Petr Fejfar, ve Svitavách Jiří Brýdl a v Třebíči Pavel Janata. Zájmy Brna-města bude v Senátu hájit Milan Šimonovský, Šumperska Adolf Jílek a Opavska Josef Jařab.

Vítězstvím čtyřkoalice skončilo i volební klání v Karviné. Senátorem se stává Ondřej Feber. Na Zlínsku se z vítězství raduje Jiří Stodůlka a na Břeclavsku Vladimír Schovánek. Do senátorských lavic usedne po nedělních volbách osm zástupců ODS. Kromě mladoboleslavského Jaroslava Mitlenera je to Alexandr Novák za Chomutovsko a Luděk Sefzig, kandidující v Rokycanech.

Občanská demokratická strana zvítězila také v Českých Budějovicích, a to zásluhou Jiřího Pospíšila. Spolu s ním usednou v Senátu i Alena Palečková za Prahu 8 a Daniela Filipiová za Prahu 2. Souboj v Ostravě-městě vyzněl pro Milana Balabána a Teplicko bude zastupovat Jaroslav Kubera. Jediným nezávislým kandidátem, který uspěl v letošním senátním klání, je Jaroslav Kubín, kterému dalo svůj hlas více než 70 procent voličů na Vsetínsku.

A jak vypadá předchozí souhrn vyjádřen čísly: Čtyřkoalici uspělo 17 kandidátů. Celkem bude mít v horní komoře parlamentu 39 senátorů a bude nejsilnější politickou silou. ODS vyhrála v osmi obvodech a bude mít 22 senátorů. Její smluvní partner, vládní ČSSD přišla o osm křesel, uspěla jen jednou a bude mít 15 senátorů. Z osmi komunistických kandidátů ve druhém kole neuspěl žádný, čímž byly zmařeny naděje KSČM na vytvoření vlastního senátorského klubu; komunisté budou mít v Senátu oproti předvolebním čtyřem pouze tři křesla.

Jedním z velkých překvapení voleb do Senátu je drtivé vítězství nestraničky Heleny Rögnerové. Ta se stala jako kandidátka za čtyřkoalici senátorkou za volební obvod Benešov, kde porazila současnou předsedkyni Senátu Libuši Benešovou z ODS. Rögnerová pro Český rozhlas naznačila, v jaké oblasti se chce jako senátorka nejvíce angažovat... Ztrátu tří mandatů v horní komoře parlamentu nepovažuje místopředseda senátu Přemysl Sobotka za volební neúspěch ODS. Důležité je podle něj vítězství pravice jak v krajských, tak i senátních volbách, kde největší zisky zaznamenala čtyřkoalice... Místopředsedkyně Zemanovy strany Jitka Kupčová je přesvědčena, že volební neúspěch by měl sociální demokracii vyburcovat k činu. Kupčová proto očekává, že se teď strana musí jasně rozhodnout, jakou část našeho politického spektra zaplní... KSČM skončila v senátních volbách bez zisku jediného mandátu. Volební neúspěch zhodnotil 1. místopředseda strany Vlastimil Balín...