Východoevropští umělci z Berlína vystavují v NoD

Obraz Petra Formana, foto: www.artknowledge.net/

V Univerzálním prostoru NoD v Praze zahájili ve středu mladí východoevropští umělci výstavu s názvem "Fremdkörper". Výtvarníci, kteří pocházejí především ze zemí východní a střední Evropy a dlouhodobě žijí v Berlíně, sdělují zkušenost migranta s integrací v cizím prostředí. Na vernisáži s některými z nich hovořil Vilém Faltýnek.

Výstava je putovní, její první zastávkou byla v květnu Moskva a přes mateřské země jednotlivých členů skupiny by měla napřesrok doputovat do cíle, jímž je Berlín, město, kde celý nápad vznikl. Autory koncepce jsou Rus Roman Minaev a jeho žena, slovenská výtvarnice Zorka Lednárová. "Každý výtvarník, který žije v zahraničí, většinou ještě není přijat komunitou, je tam cizí, ale tím, že žije za hranicí, je už cizí i ve své původní vlasti. A stejně tak člověk žijící v zahraničí cítí mnohem častěji a intenzivněji potřebu indentifikovat se se svojí původní zemí. Stzejně tak to cítím já. Já jsem nikdy nebyla nějaká slovenská patriotka, ale od té doby, co žiju v zahraničí, to už je sedm let, o to silněji se chci vracet domů, ke svým kořenům a zároveň chci Slovensko prezentovat v zahraničí," říká Lednárová.

Tématem projektu je problematika národních a mezinárodních aspektů v kontextu mladého současného umění. Jedním z důležitých bodů koncepce je účast domácích umělců na každé výstavě. Tuto českou účast zajišťovala kunsthistorička Zuzana Štefková. Nakonec získala jednu Polku a jednoho Nora, kteří naopak žijí v Praze. Tyto dva víc než Čechy zaujalo téma identity v cizím prostředí. Štefková tvrdí, že vliv sehrála jistá političnost tématu:

"Já si myslím, že v některých aspektech tato výstava politická je. Tady je spousta různých přístupů Od té Magdaleny Kwiatkowské, což je poilská umělkyně s poetickým přístupem k tématu, až po autory jako je Jovan Balov, Makedonec, který vyrobil speciálně pro tuto výstavu velmi politické video, které vyloženě odkazuje ke konfliktu na Balkáně a k mocenským sporům ohledně Makedonie."

Projektu se účastní rovněž český mladý výtvarník Pavel Forman, který do Berlína odešel za studiem výtvarného umění. Také on připouští, že ač se projektu účastní, migrace pro něj není tématem tvorby:

"Není to moje téma v oblasti výtvarné. Určitě se do toho promítá, ale migrace není centrum mého snažení."

Jak se vám žije v Německu?

"Stejně jak v Čechách, nevidím už moc veký rozdíl. Žije se mi dobře."

Proč jste tehdy odjížděl?

"Já jsem chtěl studovat na berlínské akademii malbu."

A zůstanete?

Těžko říct, myslím, že ještě pár let určitě. Z Berlína do Prahy se autem jede tři a půl, čtyři hodiny, tudíž nějaký pocit odcizení vůbec nemám."

A nedělá vám hlavu, že ačkoli jsou to jenom čtyři hodiny autem, když přejedete hranici, vaše jméno je tady naprosto neznámé?

"Jak bych to řekl - hlavu mi to nedělá."