Vydařený závěr kvalifikace

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Závěr kvalifikace na EURO 2008 v Rakousku a ve Švýcarsku se české fotbalové reprezentaci opravdu vydařil. Vítězná utkání se Slovenskem a Kyprem ji zajistila prvenství v kvalifikační skupině D před druhým postupujícím Německem, které navíc svůj poslední zápas doma nezvládlo a rozešlo se s Walesem bez branek.

Foto: ČTK
První, ale zásadní krok k prvenství v kvalifikační skupině D udělali čeští fotbalisté minulou sobotu, kdy v Praze porazili svého slovenského soupeře 3:1. Navíc dali všechny čtyři branky, když tu jednu na účet Slovenska si nešťastně srazil do vlastní sítě obránce Michal Kadlec. Podle útočníka Milana Baroše ale zápas vyzněl jednoznačně v náš prospěch:

Foto: ČTK
"Já myslím, že zasloužené vítězství, i když oni nezačali zápas špatně. Krátkými přihrávkami nás trošku zamáčkli. Přesto myslím, že je to zasloužené vítězství a v závěru i trošku exhibice. Jejich tým není špatný, nehráli tady špatný fotbal, ale bylo vidět, že oba týmy už hrají uvolněněji, i když my jsme pořád hráli o první místo ve skupině."

Druhý krok k tomu prvenství udělali svěřenci trenéra Karla Brücknera ve středu v Nikósii, když zdolali Kypr 2:0 po gólech Daniela Pudila z první a Jana Kollera z druhé poloviny utkání. Podle záložníka Tomáše Galáska českému týmu prospěla rychlá branka z jedenácté minuty:

Foto: ČTK
"Hraje se líp mužstvu, které vede, a potom se i víc přizpůsobí taktika, můžeme jít do hlubokého bloku, vyčkávat na chyby soupeře a jít do protiútoků. Není to naopak. To utkání jsme vyhráli. Věděli jsme, že Kypr je doma skoro nepřemožitelný, jenom Slovákům se tady podařilo vyhrát, a potom nám. Takže můžeme být nadmíru spokojeni s tímhle zakončením."

Poprvé za národní tým pak chytal Daniel Zítka, který po utkání neskrýval radost:

"Je to krásný pocit si tady zahrát. I kdyby to měl být první a poslední zápas, tak jsem si to užil se vším všudy, a ta nula plus vítězství, to byl ještě takový bonus navíc k tomu. Že jsme nedostali gól a že jsme vyhráli 2:0, to je to, proč jsem tady byl. Užil jsme si těch deset dní a vychutnal jsem si tu premiérovou nominaci tady."

Foto: ČTK
Bývalý reprezentant a trenér národního mužstva Jozef Chovanec pak pro Českou televizi zhodnotil vystoupení českých fotbalistů takto:

"Je vidět, že tu kvalitu máme, i když někteří naši top hráči nejsou na hřišti, jsme schopni se velmi dobře takticky připravit na každého soupeře. Kypr také měl s námi problémy a také nás chtěl určitě potrápit víc. Chtěl určitě zvítězit. Hrál o lepší umístění ve skupině než se momentálně nacházel, ale my jsme mu dobrou organizací hry nedali šanci."

Foto: ČTK
Český tým teď čekají dvě losování - skupin na evropském šampionátu a kvalifikace příštího mistrovství světa. Oba losy jsou podle Jozefa Chovance velmi důležité:

"Jestli budeme nasazeni a do jakého koše, to jsou spekulace, nemáme ještě zaručené informace, jak to bude. Nicméně ten los je také důležitý, nepodceňoval bych ho, i když někdo tvrdí, že je to jedno. Není to tak jedno, s kým budete začínat, není to tak jedno, kde budete hrát. To je otázka výběru hotelu, jestli nebude dlouhé cestování. Co s týče kvalifikace na mistrovství světa, tak tam už bude strašně důležitá strategie při losování, i když složení skupiny nemáte šanci ovlivnit. Ale potom, když už je vylosovaná, snažit se prosadit svůj koncept, protože sportovní forma fotbalistů není jednoduchá věc a trenér Brückner vít, kdy naši hráči mají top formu."

klíčové slovo:
spustit audio