Výhody i nevýhody členství ČR v EU
Problematika EU se na několik dílů ujímá vlády nad rubrikou Ptejte se právníka. Zajímá vás, co nám členství v EU přináší a naopak, jaké povinnosti či nevýhody z něj plynou? Pak následující tři minuty jsou určeny právě vám.
Vítám ve studiu magistra Filipa Čeladníka, advokátního koncipienta pracujícího v advokátní kanceláři PETERKA and PARTNERS a doktoranda na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
"Děkuji Vám za pozvání."
Pane magistře, od vstupu do Evropské unie to bude v květnu, počítám-li správně, šest let. Jak vnímáte všeobecné mínění na naše členství v Unii?
"Předně je nutno zdůraznit smutný paradox, že po 14-ti letech úsilí o začlenění našeho státu do Evropy, kam z historického a kulturního kontextu patříme, počínáme v naší společnosti pociťovat vzrůstající euroskeptickou náladu. Přitom pramenem určité apatie je nepochybně i nemalá míra neznalosti a především nezájmu o věci veřejné. Pročež nazíráno na Evropskou unii očima malého českého člověka, zdá se být tato instituce jako něco vzdáleného, co se tvoří kdesi v Bruselu. V této souvislosti považuji za vhodné zdůraznit, že Unie je především politickou a ekonomickou, právní terminologií řečeno, unií sui generis, neboli svého druhu. Shledávám tudíž argumenty o ztrátě naší identity v jisté míře za demagogické. Společenské a kulturní hodnoty by měly vycházet z našich tradic a zvyklostí a být zcela nezávislé na politické moci. Ostatně cílem Unie je vytvoření společného trhu a hospodářské a měnové unie a nikoliv jednotného státu, kde by byly potlačeny jakékoliv prvky charakteristické pro každý z členských států. Vždyť i mottem Unie je - jednota v rozmanitosti."Vezmeme-li tedy v úvahu českého občana, co mu členství v Unii přináší?
"Společný trh funguje na čtyřech základních svobodách: volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu. Přitom vstup České republiky do Evropské unie přinesl okamžitou aplikaci pravidel volného pohybu osob, a to zejména článku 3 Smlouvy o založení Evropského společenství a směrnice o právu občanů EU a na volný pohyb."V čem tedy spočívá volný pohyb osob?
"Volný pohyb osob znamená odstraňování jakýchkoliv právních nebo praktických překážek, které by mohly bránit v přesunu do jiného členského státu, ať už za prací, podnikáním, studiem či třeba turistikou. Přičemž volný pohyb osob platí podle shodných pravidel v celé Evropské unii. Základem volného pohybu osob je volný pohyb pracovníků, což znamená, že občané Evropské unie a jejich rodinní příslušníci (tedy nejen manželé a registrovaní partneři, ale i jejich děti ne starší 21 let a rovněž závislí přímí příbuzní) mají stejný přístup na trh práce jakéhokoliv členského státu jako jeho vlastní občané. Pročež stejné zacházení se vztahuje nejen na přístup na trh práce, ale týká se mj. i odměňování nebo propouštění."