Výměna náměstků

Premier Mirek Topolanek (Foto: CTK)
0:00
/
0:00

Ministři nové menšinové vlády premiéra Mirka Topolánka se ujali funkcí a začali dělat na svých úřadech první personální změny. Zatím se to týká především náměstků ministrů, což je pochopitelné, protože každý nový šéf resortu se chce obklopit týmem svých osvědčených spolupracovníků. Na některých ministerstvech se dějí věcí zajímavé.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Snad nejparadoxnější situace nastala na ministerstvu zdravotnictví. Nový ministr Tomáš Julínek totiž neví, kde jsou tři z jeho náměstků. Od svého nástupu do funkce je ještě neviděl. Prý si vzali dovolenou a nezvedají mu telefon. Ministr Julínek proto své podřízené přes média vyzval, aby se mu ohlásili. Zároveň řekl, že pokud s ním nechtějí spolupracovat, nebude jim bránit v odchodu. Jde o tři náměstky, které jmenoval předchozí ministr David Rath. Navíc by podle ministra Julínka mělo i ministerstvo zdravotnictví zeštíhlet:

"Potřebuji mít svůj tým, o který se opřu. Pan ministr Rath měl představu, že ministerstvo má být centrem celého zdravotnictví, že se zde má rozhodovat všechno. To znamená fakticky plánoval, že ten úřad bude bubřet, já plánuji spíš, že bude štíhlet."

Tomáš Julínek (vlevo) a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Tomáš Julínek hned při nástupu jmenoval svého prvního náměstka. Stal se jím bývalý pracovník farmaceutické firmy Pfizer Marek Šnajdr.

Asi nejrozsáhlejší změny chystá nový šéf resortu vnitra Ivan Langer, který oznámil, že jeho ministerstvo bude mít místo sedmi jen tři náměstky. Ti se budou starat o vnitřní bezpečnost, ekonomiku a veřejnou správu. Fungování úřadu teď prověří několik auditů: procesní, majetkový či právní. Ministr Langer také slibuje zlepšení pracovních podmínek pro policisty. Pod to zahrnuje i vyřešení faktu, že mnoho policejních služeben dosud nemá ani jediný počítač s internetem a policisté o takové vybavení žebrají na obecních úřadech:

"Je nepřijatelné, aby Policie České republiky ve třetím tisíciletí nebyla schopná komunikovat prostřednictvím internetu a vyřizovat některé agendy elektronicky. Bohužel tady mí předchůdci v minulosti zaspali a toto je obrovský dluh. Mým úkolem je se snažit ten dluh smazat a udělat z policie skutečně profesionální a výkonnou složku."

Ivan Langer, foto: ČTK
Ivan Langer také dostal úkol zrušit ministerstvo informatiky s tím, že ho převede pod svůj úřad. Převzít by měl počítačovou agendu veřejné správy, o zbytek práce se mají podělit další existující ministerstva. Podle Ivana Langera se o práci musejí strachovat jen někteří ze 140 zaměstnanců resortu:

"Já chci proměnit ministerstvo vnitra z toho ministerstva strachu na ministerstvo vnitřních věcí. A tak, jak zjednoduším strukturu ministerstva vnitra, kdy ze sedmi náměstků budou pouze tři, tak stejnou metodou chci postupovat i směrem k ministerstvu informatiky. Lidé, kteří dělají svoji práci dobře, s těmi počítám a nemají se čeho bát. Ale když zaniká úřad, tak musí zaniknout některé obslužné činnosti, které jsou nezbytné pro to, aby úřad jako takový fungoval."

Ivan Langer také uvedl, že do 19. září by mělo být na ministerstvu vnitra připraveno řešení, jak naložit s lidmi, kteří dříve působili v komunistické Státní bezpečnosti a ještě nyní v bezpečnostních silách pracují.