Vyšla věrná kopie knihy předhusitského práva

Foto: ČTK

Pokud máte štěstí a 140 tisíc korun, můžete se stát vlastníky vzácné knihy. Archiv hlavního města Prahy má v opatrování knihu předhusitského práva. Nedávno vyšlo její faksimile neboli věrná kopie.

Foto: ČTK
Vázaná v kůži, velké zlacené iniciály a váha kolem šesti kilogramů. Tak vypadá Kniha starého zemského a městského práva z počátku 15. století. Jde o jeden z prvních souhrnných právních spisů na našem území. Rukopis vznikl mezi lety 1413 až 1419 na popud městské rady Starého Města pražského. Obsahuje česky psané poznámky, právní rozbory a soudní rozhodnutí u jednotlivých kauz. Faksimile knihy vyšlo v nákladu 199 kusů. Několik z nich poslouží archivu, některé budou darovány na dobročinné účely. Iluminovaný rukopis knihy je ukázkou tehdejšího uměleckého stylu, tzv. krásného slohu.

"Originál tohoto svazku je sepsáním pražského městského práva, které vzniklo na konci 14. století. Právo je psané česky, takže i dnešní člověk ho při troše snahy přečte,"

Jednatel vydavatelství Tempus Libri Tomáš Žilinčář  (vlevo) a ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka,  foto: ČTK
uvedl v televizi Nova ředitel archivu Václav Ledvinka. Kopie knihy se vyráběla několik měsíců technologií, která by měla věrně napodobit původní řemeslné metody. Podle Ledvinky je faksimile od originálu pro většinu lidí nerozeznatelná. I když se kniha prodává za 140 tisíc, náklady na výrobu se počítají v milionech korun. Navíc se ke každému výtisku přidává certifikát s garancí, že jde o jeden ze 199 vyrobených kusů a náklad se v budoucnu nezvýší. Faksimile zhotovila společnost Tempus Libri, která musela vyřešit nanášení pravého plátkového zlata. Iniciály pokryté zlatem někde zabírají až půl strany. Jak řekl v televizi Nova Tomáš Žilinčár, je kniha je zhotovena z povoskovaných papírů, vydání na pergamenu je v dnešní době nereálné.

"Pergamen je přírodní materiál, je to vlastně nevyčiněná sušená kůže zvířat. Ta kniha má asi 248 fólií, což je nějakých 130 zvířat. Z jedné kozy, z jednoho zvířete se udělalo jedno velké fólio, které obsahuje dva listy."

Foto: ČTK
Stejně jako v originálu, je i v této knize přes 60 děr v jednotlivých listech. To jsou stopy po vadách v pergamenu. V knize jsou zajímavá nařízení. Například zasedání městské rady nesmělo být spojeno s hostinou, tedy s jídlem a s pitím alkoholu. Kniha je rozsáhlou příručkou středověkého zákonodárství užívaného v českých zemích před husitskými bouřemi. Ve středověku se uplatňovaly dva právní systémy - takzvané magdeburské a norimberské právo. Města se mohla odvolat buď do Magdeburku nebo Norimberku. Změna nastala až za krále Václava IV., odvolacím místem pro magdeburské právo král stanovil Litoměřice, pro norimberské Staré Město pražské. V reakci na tuto změnu zřejmě vznikl i rukopis.

Na konci roku 2010 vyšlo i další vzácné faksimile a to nejstarší a nejvzácnější ručně psané knihy, kterou Archiv má. Jmenuje se Liber Vetustissimus a je to nejstarší kniha ve střední Evropě. Jedná se o městskou úřední knihu Starého města pražského z roku 1310. Obsahuje zápisy, které pořídilo nejméně šestnáct různých písařů a to v latině, němčině a češtině. Radní při pořízení knihy šetřili - to je vidět na její unikátní vazbě. Byl na ni použit pergamen ze starého kancionálu, takže na vazbě jsou noty, které s obsahem vůbec nesouvisí. V knize jsou především zápisy městských rad. Bylo vyrobeno pouhých 22 kusů kopií. Pro sběratelské účely jich bylo uvolněno sedm, jedna za cena 750 tisíc korun.