Vysmáté léto

V létě 2003 komerční televize Nova nabízela speciálně sestavený televizní program Vysmáté léto. Co to znamená? I moje kontrola pravopisu v počítači hlásí, že slovo vysmátý nezná. Znali jsme sloveso vysmát se někomu nebo něčemu, třeba pro hloupost. Nebo jsme se mohli vysmát v příjemné společnosti nebo si smíchem ulevit. Do téhle doby jsme znali jen přídavné jméno vysmívaný.

V létě 2003 komerční televize Nova nabízela speciálně sestavený televizní program Vysmáté léto.

Co to znamená? I moje kontrola pravopisu v počítači hlásí, že slovo vysmátý nezná. Znali jsme sloveso vysmát se někomu nebo něčemu, třeba pro hloupost. Nebo jsme se mohli vysmát v příjemné společnosti nebo si smíchem ulevit. Do téhle doby jsme znali jen přídavné jméno vysmívaný.

V  Praze v Michalské ulici se jedna malá restaurace jmenuje Vysmátý zajíc.

Pojďme pátrat po významu slova vysmátý!

Uvedu vám několik kontextů tohoto slova z Českého národního korpusu "Píše se konec šedesátých let a místo uspěchaných jupíků je New York plný <vysmátých< hipíků". V korpusu můžeme najít celý vtip: Ježíš sedí v nebi a kouří trávu. Přijde k němu Bůh a povídá :"Koukej toho nechat!"Ježíš vydrží nekouřit hodinu. Znovu si zapálil. Bůh ho nachytá a shodí ho dolů na Zem. Ježíš spadne v horách před osamocenou salaš. Vejde dovnitř, tam sedí bača a kouří marihuanu. Za pár chvil jsou oba pěkně vysmátí. A Ježíš říká:"Ty, bačo, já se ti musím k něčemu přiznat, já jsem Ježíš Kristus."Bača se jen zašklebí a říká :"Síla, co ?"

Tohle je první význam, a pravděpodobně zde je začátek nového významu slova vysmátý. Po intoxikaci marihuanou se stav, který následuje, nazývá vysmátost. Vyznačuje se příjemným rozpoložením mysli, uvolněním, pohodou, klidem a hlavně je to stav, kdy se člověk všemu směje.

Kontext pro druhý význam je tento: "ve třeťáku, maturitní volno před sebou, no prostě vysmátej chlapeček..." Druhý význam znamená mít dobrou náladu, ale podmínkou k ní není použití marihuany.

Kontexty pro třetí význam jsou tyto: "..že představitelé komunistického režimu nebyli potrestáni, že ve velkém stylu podnikají pro své kapsy a že jsou politicky zcela <vysmátí<." "Ti, kteří měli ze svých, ze všech stran tvrdě kritizovaných postů už dávno odstoupit, jsou nadále <vysmátí< a na oplátku se snaží mocně zatočit s kritiky."

Pro všechny významy slova vysmátý je společný sémantický rys uspokojení. K tomuto třetímu významu patří i sebejistota a prohnanost. Zde je přítomný záporný významový rys. Na základě rozboru kontextů z  korpusu vidíme, že Vysmáté léto s televizí Nova mělo být úspěšné, vydařené, šťastné, bezstarostné - tedy druhý význam slova vysmátý. Stejně tak restaurace Vysmátý zajíc nám asi nabízí příjemné a bezstarostné posezení.

Použitím slova vysmátý se ale zařazujete k jisté skupině obyvatel, která chce být v pohodě, dynamická, úspěšná, konjunkturální, prostě in. Ti slovo často užívají. Do mého slovníku zatím nepatří.


Písnička Ivana Mládka o "zapeklité češtině" předeslala o čem je projekt, který vám na tomto místě Radio Praha nabízí.

Nejedná se o kurz českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.

Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.

Seriál připravila Věra Schmiedtová - vědecká pracovnice Českého národního korpusu. O jakou instituci se vlastně jedná a o čem v novém seriálu uslyšíte, se dozvíte z následujícího rozhovoru, který s paní Schmiedtovou natočil Jaromír Marek..... Pozorování jazyka byla ověřena v Českém národním korpusu, podrobnosti o něm najdete na internetové adrese ucnk.ff.cuni.cz