Waldemar Matuška má své muzeum

0:00
/
0:00

Do jaroměřské čtvrti Josefov jezdili turisté hlavně do vojensko-historického muzea. Teď je sem láká i muzeum zpěváka Waldemara Matušky. Otevřeno je zhruba tři týdny. Nabízí na 200 písní, desky, filmové plakáty, ale také osobní věci, které muzeu zapůjčila manželka Olga. Hlavní část expozice tvoří sbírka Matuškova kamaráda Miroslava Frosta.

Foto: www.jaromer-josefov.cz

Waldemar Matuška se díky svému barytonu stal jedním z nejpopulárnějších českých zpěváků. Jeho písně zlidověly a některý z jeho hitů zná snad každý. Účinkoval v divadle, hrál ve filmu, třeba v Noci na Karlštejně, Kdyby tisíc klarinetů nebo ve snímku Limonádový Joe aneb Koňská opera.

Možná si říkáte, co měl Waldemar Matuška společného s Josefovem? Nic. Bydlí tady však jeho dlouholetý kamarád Miroslav Frost, který od roku 2004 vede zdejší vojensko-historické muzeum. S Waldemarem Matuškou se seznámil v roce 1961, když mu bylo šestnáct a Matuška v té době zpíval v divadle Semafor. Hrál chuligána Harryho Bedrnu v představení Taková ztráta krve. Od té doby jezdil Miroslav Frost na jeho koncerty, vydával i měsíčník fanklubu a v roce 1966 dostal od Matušky kytaru. Když zpěvák v roce 2009 zemřel, slíbil při posledním rozloučení jeho ženě Olze, vybudovat muzeum. A to už teď vítá své první návštěvníky, představil muzeum v České televizi Miroslav Frost:

Foto: www.jaromer-josefov.cz

"Tady všude jsou filmy. Je zde udělaný i maličký koutek filmu Kdyby tisíc klarinetů, protože máme jeho lodičku, kterou měl v tom filmu."

Ve výstavních sálech muzea je několik desítek exponátů. Vedle vydaných gramofonových desek jsou to fotografie, plakáty či časopisy. Je zde Matuškova busta od jaroměřského sochaře Petra Nováka, osobní dopis amerického prezidenta Reagana z ledna 1991 a hlavně desítky desek, kazet, plakátů či fotografií z filmů.

"V této části místnosti máme kytaru, kterou jsem v roce 1966 dostal od Waldemara. Tady je křídlo, na kterém Waldemar hrál, můžete to pak vidět i na fotce."

Foto: www.jaromer-josefov.cz

Waldemarova manželka Olga zapůjčila muzeu jeho osobní věci. Je tu například památeční oblek z Matuškovy návštěvy u prezidenta Klause nebo už zmiňované klavírní křídlo, na které hrával při sklence vína. Ostatně prázdná sklenka, fotografie a kytice žlutých růží, jako v Matuškově písničce, tu byla i při nedávném otevření muzea. Zúčastnila se ho i Olga Matušková, její syn Waldemar a jeho nevlastní bratr Miroslav.

"Je to úžasné. Je vidět, že je to dělané s láskou, že to není komerční záležitost,"

řekla v České televizi Olga Matušková, která tu objevila i věci, o jejichž existenci neměla tušení. Třeba fotografie z Iráku z roku 1971, kde hráli. Návštěvníky tu pobaví i reklamy. Například na plakátě z roku 1980 Waldemar Matuška propaguje Laktos Kyje se sloganem "Každý den, písničku, každý den mléko!" Řada věcí do muzea časem zřejmě přibude, jsou na Floridě, kde po emigraci Matuškovi žili. Zatím je muzeum otevřené o prázdninách o víkendech. Miroslav Frost by do budoucna rád promítal i klipy a filmy, ve kterých se Waldemar Matuška objevil.

10
50.348889900000
15.912745600000
default
50.348889900000
15.912745600000