Z krajanského tisku

tisk09.jpg
0:00
/
0:00

Nový domov z kanadského Toronta přináší rozsáhlý článek o tom, jak si Čechokanaďané připomněli letošní 92. výročí vzniku samostatného Československa. Setkali se při té příležitosti ve farnosti Sv. Václava v Torontu, setkání připravil Masarykův ústav, Sokol Toronto i torontská pobočka Českého a slovenského sdružení v Kanadě. Mezi hosty byl i generální konzul ČR v Torontu Richard Krpač.

Nový domov z kanadského Toronta přináší rozsáhlý článek o tom, jak si Čechokanaďané připomněli letošní 92. výročí vzniku samostatného Československa. Setkali se při té příležitosti ve farnosti Sv. Václava v Torontu, setkání připravil Masarykův ústav, Sokol Toronto i torontská pobočka Českého a slovenského sdružení v Kanadě. Mezi hosty byl i generální konzul ČR v Torontu Richard Krpač. Ten také českým krajanům předal Pamětní medaile Jana Masaryka. Jedním z nositelů se stal významný představitel české komunity v Kanadě Miloš Krajný, prezident Torontské filharmonie, který už deset let v Torontu pořádá proslulá hudební Nocturna se světovými interprety klasické hudby. Medaili dostali i dlouholetá funkcionářka krajanských spolků Radmila Locherová a kněz Libor Švorčík, správce farnosti u Sv. Václava. Češi v Torontu oslavili výročí republiky i koncertem, v němž hostovali dva interpreti z Moravy.

Jednota, časopis české menšiny v Chorvatsku, informuje o školních učebnicích v češtině, ze kterých se učí děti českých krajanů. Učebnice financuje tamní Ministerstvo vědy, vzdělávání a sportu a pro české školství v Chorvatsku je vydává Nakladatelství Jednota v Daruvaru. Celý projekt byl zahájen před třemi lety a dnes už je na světě většina učebnic pro základní školu. Tisknou se další pro příští školní rok, stejně jako pracovní sešity. Učebnice pro gymnázia byly dovezené z České republiky a nyní je pro ně potřeba získat schválení ministerstva. Rodiče zaplatí za učebnice v menšinových jazycích stejnou částku, jako za učebnice v chorvatštině, případný rozdíl bude i nadále hradit ministerstvo. K přeloženým učebnicím by se v budoucnu měly vypracovat dodatky, které se budou týkat dějin, zeměpisu a kultury každé menšiny, dodává Jednota.

Vídeňské Svobodné listy publikují celostránkovou studii o tzv. Českém hřbitově ve Vídni. Málokdo o něm ví, je ale součástí vídeňského Ústředního hřbitova, kde je pochováno přes tři miliony lidí. České oddělení tu existuje už přes 80 let a je tu například pomník blahoslavené Marie Restituty, rodačky z Brna, jediné řeholnice, kterou nacisté odsoudili k smrti. Marie Restituta je patronkou vídeňských Čechů. Je tu pohřbena i řada českých krajanů, především z řádu františkánů. O mnoho hrobů se ale dnes už nikdo nestará. Klub přátel českého hřbitova proto oslovil české krajanské organizace a spolky se žádostí o příspěvek. Vyzval je také, aby se česká menšina k dalšímu osudu tohoto výjimečného místa vyjádřila.

Karel Raška
Bulletin Československého ústavu zahraničního připravil rozhovor s letošním laureátem státního vyznamenání profesorem Karlem Raškou. Imunolog, který v r. 1968 emigroval do Spojených států, dostal 28. října na Pražském hradě od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy. Prof. Raška je už čtyři roky i předsedou Sspolečnosti pro vědy a umění, která nejen ve Spojených státech, ale i v několika evropských zemích včetně ČR sdružuje významné české i zahraniční vědce, umělce a další osobnosti. SVU spolupracuje i s Československým ústavem zahraničním. Prof. Raška ocenil, jak ústav pomáhá krajanským menšinám ve světě, zejména krajanským školám. "To je velká zásluha, udržovat na dobré úrovni češtinu a národní povědomí na celém světě. To nepotřebuje komentáře," řekl Karel Raška pro Bulletin Čs. ústavu zahraničního.