Z krajanského tisku

tisk0510_4.jpg
0:00
/
0:00

Kuriozitu z dějin jugoslávské kinematografie přináší týdeník Jednota. Podle něj totiž jediného Oskara, kterého získal filmový tvůrce z bývalé Jugoslávie, převzal český krajan, rodák z Končenic, Vladimír Terešák.

Kuriozitu z dějin jugoslávské kinematografie přináší týdeník Jednota. Podle něj totiž jediného Oskara, kterého získal filmový tvůrce z bývalé Jugoslávie, převzal český krajan, rodák z Končenic, Vladimír Terešák.

V roce 1962 byl prestižní soškou oceněn krátký kreslený film Surogat. Jeho autor Dušan Vukotić ale v Los Angeles nemohl být přítomen a tak se oné cti převzít cenu dostalo Terešákovi, který v Americe zastupoval společnost Zagreb film. Mimochodem, tento rodák byl nejen producentem různých filmů, ale také v Paříži a New Yorku pracoval jako zástupce Croatia filmu, jehož ředitelem pak byl od začátku 70. let po celá dvě desetiletí.


Svou funkci v Masaryk Memorial Institute opustila Dagmar Vavrušková a prezidentem MMI se stal František Ječmen, informuje Nový domov. Institut představuje jako kanadskou charitativní organizaci, založenou nadšenci česko-slovenské komunity v roce 1945 s cílem udržovat a propagovat české a slovenské kulturní bohatství a rodné jazyky obou národů a podporovat spolupráci mezi Kanadou a starou vlastí krajanů, dnes tedy Českou republikou a Slovenskem. Dnes je smyslem činnosti MMI také informovat kanadskou veřejnost o kultuře, dějinách a přínosu českých a slovenských usedlíků pro tamní společnost.


Vídeňské svobodné listy se loučí s Otou Staňkem, který zemřel ve věku 87 let. Tento vídeňský rodák trávil mládí na někdejším hřišti Českého srdce i v sokolovně na Ettenreichgasse, navštěvoval českou školu Komenský a vyučil se truhlářem. V roce 1938 se zúčastnil 10. Sokolského sletu, na jehož kolosálnost vzpomínal po celý život. Rok poté, neboť se hlásil k Čechům, byl nuceně nasazen při nakládání tanků. Protože je ale připevňoval nedostatečným počtem šroubů, některé z vlaku sjely a byly silně poškozeny. Sedmnáctiletý kluk ale po svém vyjadřoval svůj politický postoj přesto, že ho to mohlo stát život, píší Vídeňské svobodné listy. Otu Staňka představují také jako milovníka tance, cvičení na nářadí, turistiky a volejbalu. A jako aktivního účastníka činností krajanských spolků, které pravidelně navštěvoval až téměř do svých posledních dnů.

Autor: Peter Gabaľ
klíčové slovo:
spustit audio