Z krajanského tisku

Tokio, foto: Morio, Creative Commons 3.0
0:00
/
0:00

České listy přinášejí informaci o nově otevřeném Českém centru v Tokiu. Jde o první kulturní zařízení České republiky v Japonsku, česká kultura je tu přitom už tradičně velmi dobře přijímaná. České centrum od letošního října nabízí japonským i zahraničním návštěvníkům moderní multimediální výstavní sál, informační středisko, postupně zde vznikne i knihovna a fonotéka s archivem DVD.

Tokio,  foto: Morio,  Creative Commons 3.0
České listy přinášejí informaci o nově otevřeném Českém centru v Tokiu. Jde o první kulturní zařízení České republiky v Japonsku, česká kultura je tu přitom už tradičně velmi dobře přijímaná. České centrum od letošního října nabízí japonským i zahraničním návštěvníkům moderní multimediální výstavní sál, informační středisko, postupně zde vznikne i knihovna a fonotéka s archivem DVD. Svou činnost centrum zahájilo festivalem českých filmů v Jokohamě, kterému předcházelo sympozium o české kinematografii. Vedle japonských filmařů se ho zúčastnil i český režisér Jan Hřebejk. V prosinci zde proběhne výstava koláží Jana Švankmajera inspirovaných příběhem Alenky v říši divů a do konce letošního roku tu své skleněné plastiky představí Bořek Šípek. České listy informují také o pomoci, kterou českým krajanům v Rumunsku poskytuje Plzeňský kraj.

Poslední číslo bulletinu Československého ústavu zahraničního zapátralo v historických archivech a přetisklo článek o Náprstkově knihovně. Právě v ní proslulý cestovatel a mecenáš Vojta Náprstek ve 2. polovině 19. století shromažďoval krajanské noviny a časopisy. Byl zde uložen i nejstarší český tisk v Americe, spolkové stanovy z r. 1854. O jejich starobylosti svědčí i název, vysázený bez háčků a čárek na anglickém sázecím stroji "Constituce mimozakony a prawidla poradku do cechoslowanske spolecnosti w. St. Louis, staat Missouri". Náprstkovou zásluhou se v jeho knihovně uchovaly i další unikátní českoamerické tisky z 19. století, které by se v dnešní Americe už nenašly.

Zpravodaj Čechů a Slováků ve Švýcarsku připomíná padesáté výročí úmrtí dr. Jana Šrámka. Katolický kněz a dlouholetý prvorepublikový lidovecký ministr odešel na popud prezidenta Edvarda Beneše v roce 1939 do exilu. V Londýně se stal předsedou československé exilové vlády a v této funkci setrval až do dubna roku 1945. Po návratu z emigrace zastával funkci vicepremiéra. Po demisi demokratických ministrů v únoru 1948 se znovu pokusil odejít do exilu, útěk se ale nezdařil a téměř osmdesátiletý politik byl internován. Komunistický režim se jej snažil vymazat z historie a potlačit i jeho identitu - před svou smrtí v roce 1956 byl Šrámek hospitalizován a v chorobopisech veden jako Josef Císař.

Park v Topusku,  foto: Wikitoc,  Creative Commons 3.0
Jednota, týdeník českých krajanů v Chorvatsku, píše o lázeňském městečku Topusko, kde bude jeden z místních parků pojmenován po zdejším zahradníkovi českého původu Františku Bílkovi. Ten se zasloužil nejen o vznik parku se vzácnými dřevinami, ale i o slávu těchto lázní. Ty byly za tzv. domovinské války při rozpadu bývalé Jugoslávie silně poškozeny a nyní se hledají peníze na jejich opravu. Rekonstrukce parku si vyžádá zhruba 300 000 kun, tj. asi půl druhého milionu korun. na opravu přispěje i Svaz Čechů v Chorvatsku. Pokusí najít i partnery v České republice, což by Topusku umožnilo získat i peníze z evropských fondů.