Z Prahy se šíří žloutenka

0:00
/
0:00

Jen v samotné Praze letos onemocnělo žloutenkou typu A třikrát více lidí, než v celé republice za celý loňský rok. Panika sice není namístě, ale v metropoli a středních Čechách již lze mluvit o epidemii, s níž souvisí řada problémů.

V první řadě docházejí volná lůžka na infekčních odděleních nemocnic. Na mnoha místech se navíc již vyprodaly zásoby vakcín.

Hepatitida A na rozdíl od typu B nepřechází do chronického stadia a nevede k cirhóze a rakovině jater. Přesto u oslabených pacientů zejména vyššího věku může výjimečně zapříčinit selhání jater a smrt. Pro většinu postižených jde hlavně o velkou nepříjemnost, provázenou bolestmi jako u chřipky, horečkou, zvracením i svěděním. Dlouhá rekonvalescence si pak žádá přísnou dietu se spoustou omezení. Letos je v Česku okusilo již kolem 450 lidí, mezi nimi je asi až 350 Pražanů. Je to jen zlomek proti epidemii v roce 1977, kdy ovocná dřeň z nakažených dovozových jahod v Československu nakazila až třicet tisíc lidí. V současnosti se spíše opakuje situace z roku 1999, kdy nemoc v Česku zasáhla asi 930 lidí, zatímco loni a předloni se v zemi ročně vyskytlo kolem 130 případů.

Letos kromě Pražanů hepatitida nejvíce zasáhla Středočechy, nemocných je přes osmdesát. Šéf tamních hygieniků Ivo Krýsa přesto říká: "Epidemii máme pod kontrolou. Ten vývoj se dá velice obtížně předvídat. V této chvíli děláme všechna opatření pro to, abychom zamezili co nejdříve tomu dalšímu rozvoji."

Středočeský kraj tak nabízí očkování všem dětem z prvních tříd základních škol. Pět a půl milionu korun má pomoci ochránit asi 10 tisíc dětí, vysvětluje Hana Šmejkalová z krajské hygienické stanice: "Očkování budou provádět praktičtí lékaři pro děti a mládež a očkování bude nepovinné. Záleží na každém rodiči, jestli si nechá dítě naočkovat nebo ne. Bude aplikována jedna dávka, která zajistí tomu dítěti ochranu zhruba na jeden rok. Pokud si rodiče doplatí potom aplikaci druhé dávky, tak ta ochrana je dlouhodobá a vydrží až 20 let."

Září je na školách citlivým obdobím i jindy. Žloutenku si lidé přinášejí z exotických dovolených a rozdovádění školáci, v nižších třídách někdy s nedostatečnými hygienickými návyky, ji pak šíří mezi sebou. Letošek se liší převahou dospělých pacientů. Podle lékařů epidemie vypukla na počátku letních prázdnin v komunitě injekčních uživatelů drog v Praze, odkud se rozšířila mezi lidi mimo rizikové skupiny.

V pražských nemocnicích je tak na infekčních odděleních již nyní plno, mimopražská zařízení už ojediněle přijímají pacienty z metropole. Určité obavy na některých místech vzbudilo vyprodání očkovacích látek, Státní ústav pro kontrolu léčiv však mimořádně schválil dovoz vakcín v cizojazyčných baleních a s dalšími objednávkami by měly nové zásoby vyhovět potřebám do poloviny příštího měsíce.