Za tanci a slavnostmi do Valdštejnské jízdárny

Andrea Rousová, foto: autorka

Do víru renesančního či barokního tance se můžete na chvíli ponořit ve Valdštejnské jízdárně v Praze. Od prosince do května tam totiž probíhá výstava Tance a slavnosti 16.-18. století.

Andrea Rousová,  foto: autorka
Dvorské a maškarní plesy, ale třeba také posvícení či svatby, se všemi těmito slavnostmi byl neodmyslitelně spojen tanec. Lákal nejen samotné tanečníky, ale také mnohé umělce. A právě tanci se věnuje unikátní výstava, kterou představila její autorka Andrea Rousová.

"Výstava stojí na tématu, který je i v názvu, na motivu tance a s ním spojených slavností. Je to výstava, která je rozdělena do takových dvou celků. To znamená je to tanec, který je spíše orientovaný na dvorskou společnost a proti němu trošku v kontrastu je tanec, který byl provozovaný v lidovějším prostředí, na venkově a tak dále. A jinak je to výstava, na které bude mít návštěvník možnost zhlédnout nejen obrazy, ale také grafické listy, dobové taneční manuály a příručky, hudební nástroje, vějíře, kostýmy, sklo, porcelán, takže ta materiálová rozmanitost je tady nesmírně široká."

Andrea Rousová je kurátorkou Sbírky starého umění Národní galerie, téma tance nevybrala jen tak náhodou.

"Mám ráda, když člověk spojí teorii s praxí a já se baroknímu tanci věnuji šest let. Na téma tance a slavnosti nikdy nebyla žádná výstava uspořádána, takže to je bez nadsázky v podstatě světová premiéra. Nedokážu si také představit, že bych měla psát o věcech, které si nemůžu sama ověřit a tanec je ověřitelný, tak proč to nevyzkoušet. Daleko více mi to pomohlo i některé věci z toho vyčíst, pochopit, dešifrovat, takže je to úžasná pomůcka."

Foto: autorka
Náhodně nebylo zvoleno ani období 16. - 18. století.

"Je to období, kdy renesanční i barokní tanec prodělaly velký vývoj, a je zajímavé to potom pozorovat v tom výtvarném zpracování."

Na výstavě ale návštěvník nemusí zůstat jen u prohlížení exponátů, jsou pro něj připraveny komentované prohlídky, přednášky a doprovodná taneční vystoupení.

"Návštěvník je do tanců také zapojen, protože si je nejen může prohlédnout v podobě živých vystoupení, ale potom tanečníci i vyzvou návštěvníky, aby se takový jednodušší tanec i sami naučili."

Součásti výstavy je salon Menuet určený dětským návštěvníkům, mohou si v něm vyzkoušet paruky, masky, kostýmy nebo si sami zatančit.

Pokud byste tedy chtěli zjistit, kam si dávaly dámy vějíř, když jim zavazel, na jaký nástroj hrál taneční mistr, co byl tanec smrti nebo jak se dívali na tanec mravokárci, vydejte se na výstavu nebo si poslechněte příští Historické obzory.