Začalo zatím největší rozvolňování. Otevírají kadeřnictví, obchodní centra, zahrádky restaurací

Foto: ČTK / Libor Plíhal

Můžete se dojít ostříhat, vyzkoušet si oblečení, posedět na venkovní zahrádce restaurací. Nastává největší vlna uvolňování omezení kvůli koronaviru.

Foto: ČTK / Libor Plíhal

IKEA, foto: ČTK / Kateřina Šulová
Po dvouměsíční pauze se v Česku opět otevírají obchodní centra. Zůstávají v nich ale zavřené gastronomické služby i dětské koutky. Centra musí ohlídat, aby se lidé příliš neshlukovali. Zákazníci musí mít roušku, udržovat odstupy a dezinfikovat si ruce.

Ještě před otevřením čekaly ve dlouhé řadě stovky lidí před jedním z obchodních domů IKEA na pražském Zličíně. Přivstala si i paní Lenka se svojí rodinou. "Jsme z Ústeckého kraje z Mostu, cesta byla delší, tak jsme vyrazili dřív."

Podle předsedy Asociace obchodních center Jana Kubíčka některé obchody vládní opatření ekonomicky nezvládly a zůstanou zavřené. Odhaduje, že obchody v nákupních centrech přišly na tržbách o 10 miliard korun měsíčně.

Kadeřnice mají diáře plné na týdny dopředu

Foto: ČTK / Ondřej Deml
Řada lidí je nešťastná z toho, co jim za dva měsíce, kdy nemohli ke kadeřnicím, narostlo na hlavě. Kadeřníci mají zaplněné diáře na týdny dopředu. Protože je však kontakt se zákazníkem těsný, mají pracovat v roušce i ochranném štítu. Kadeřnice říkají, že si připadají jako kosmonauti, štíty se podle nich zamlžují. Diář na dlouhé týdny dopředu má popsaný i Jaroslava Bažantová.

"Nejprve ostříhám ty nejakutnější, to jsou pánové, kterým jsem vyhradila celý první týden od otevření a potom nahrazuji termíny."

Otevřít se chystá i kosmetička Jana. Častější desinfekce nástrojů jí nevadí, bojí se ale práce v ochranném štítu.

Foto: ČTK / Michal Kamaryt
"Při některých zákrocích potřebuju detailně vidět tvář klientek a neumím si představit, jak dalece mě bude štít limitovat."

Výrazné ochlazení otevřeným zahrádkám nepřeje

Částečně je také možné otevřít restaurace, alespoň venkovní zahrádky. Václav Pštros, majitel restaurace U Pštrosa sice zahrádku otevřel, ale myslí si, že to bude spíše nevýhodné.

"Já si myslím, že to bude ještě horší, než když ty zahrádky nebyly. Já v tom nevidím žádný přínos. Pořád se to vychvaluje, že se to uvolní, a že spousta lidí přijde. Já si myslím, že ne. Jestli máte pět nebo deset stolů a někdo si tam sedne, tak si k cizímu člověku nesednou."

Mezi otevřenými kulturními zařízeními je také Národní muzeum, foto: ČTK / Michal Kamaryt
Václav Pštros předpokládá, že ti, kteří chodili pro jídlo do výdejního okénka, přijdou opět, ale tentokrát provozovateli přibude povinnost zajistit v provozovně toaletu. Což je jednak práce navíc a pak se i zvyšují náklady na úklid. Navíc přijde výrazné ochlazení, což posezení na zahrádkách nepřeje.

Otevírají se kina, muzea a galerii. Jen pro sto lidí

Lidé se mohou po dvou měsících znovu vydat i na výstavy a do muzeí a galerií. Otevřou se také parky a zahrady u některých památek či exteriéry přírodních skanzenů.

Vládní harmonogram umožňuje také otevřít pro veřejnost kina a divadla, pokud v nich nebude najednou více než sto lidí, bude obsazena jen každá druhá řada a lidé budou sedět ob jedno sedadlo. Pro deváťáky a maturanty se otevřou školy. Železniční i autobusoví dopravci mohou začít obnovovat mezinárodní spoje.

Pokud by bylo 400 nakažených denně, rozvolňování se zbrzdí

Adam Vojtěch, foto: ČTK / Vít Šimánek
Plán rozvolňování schválila vláda po souhlasu epidemiologů, ti za nejvíc rizikové považují otevření obchodních center. Pokud by se situace začala zhoršovat a počet pozitivně testovaných na koronavirus by narostl na 400 za den, nastalo by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha zbrzdění.

V posledních dnech se počet případů nákazy denně drží pod stovkou, denní maximum bylo 27. března 373 případů. Další rozvolnění vláda plánuje na 25. května, kdy se počítá třeba s otevřením hotelů nebo vnitřních prostor stravovacích zařízení. Povoleny by mohly být také hromadné akce s účastí do 500 lidí.