Začátek nového čínského roku oslavil festival s čínskými tanci i moravským cimbálem

Foto: ČTK

Rituální tance staré Číny doprovázené bubny, čínský čajový obřad, ale i vystoupení jazzmana Emila Viklického nebo moravský folklor v podání Zuzany Lapčíkové - to vše čekalo v těchto dnech návštěvníky Čínského festivalu v České republice. Jeho organizátoři tak chtěli přivítat čínský Nový rok. Více uslyšíte od Mileny Štráfeldové:

Čínský Nový rok, který letos připadá na 7. února, slaví prý až polovina obyvatel naší planety. V Česku na jeho oslavu probíhá Čínský festival. Jeho organizátorkou je čínská zpěvačka, skladatelka, básnířka a pedagožka Feng-yün Song, která žije v Praze už od 90. let minulého století.

"Navazuje se na šestiletou tradici hudební oslavy vítání Nového čínského roku v Praze a letos jsme se s kolegy pokusili tu tradici rozšířit ve čtyřech městech v České republice,"

řekla Feng-yün Song k letošnímu festivalu. Kromě Prahy probíhá i v Českém Krumlově, Nymburku a v Hradci Králové. Nejde přitom jen o ukázky čínské hudby, tance a divadla, případně čínských tradičních obřadů. Podle herce Jaroslava Duška, který jednotlivá vystoupení na festivalu moderuje, chtěli pořadatelé propojit kulturu obou zemí:

Foto: ČTK
"Já si myslím, že před námi je doba, kdy už budeme muset konečně připustit, že bydlíme všichni na jedné společné zeměkouli. Je čas sbližování kultur a já si myslím, že se to musí hlavně sbližovat v každém člověku uvnitř. Ten hlavní krok dělá každý člověk sám v sobě, že odbourává svoje klišé, předsudky a omezení, která má v sobě třeba od dětství zabudovány. Tak se mi líbí taková myšlenka festivalu..."

/Feng-yün Song/ "To člověčenství. Číňan nebo Čech - pod tímto označením je jen jeden člověk."

Na festivalu tak kromě čínských umělců vystupují například čeští jazzmanni z Tria Puo extra band, herci z Malého Vinohradského divadla, cimbalistka a zpěvačka z moravského Slovácka Zuzana Lapčíková, Filharmonie z Hradce Králové nebo přední český perkusionista Alan Vitouš:

Festival začal 30. ledna v Českém Krumlově. Zahájil ho průvod Divadla Continuo s kostýmy a maskami, které připomněly asijské tradice. Hlavní program s názvem Hedvábná cesta se divákům podle Feng-yün Song líbil:

Foto: ČTK

"Výborně reagovali, protože program je velice pestrý. Tance, pekingská opera, jazzová hudba i folklor a etnická hudba. I promítání seriálu Tom a Jerry."

Festival pokračoval 1. února v pražském paláci Akropolis. Kromě přednášky o starých rituálech východních kultur, čajového obřadu, který předvedla čajová mistryně Sun Yirong, a ukázek tradičních čínských tanců tu proběhly i dva workshopy. V jednom z nich se mohli návštěvníci nechat nalíčit:

Foto: ČTK
"Tady probíhá dílna líčení podle stylu tradiční pekingské opery a těch typů líčení je velmi mnoho. Takže máme na výběr jenom pár takových zajímavých typů, jak se líčí herci. Je to například typ Mladé ženy, bojovnice, staré ženy, typ bojovníka nebo typ klauna"

popsala žákyně Feng-yün Song Ivana Huspeková z Prahy. V další umělecké dílně se diváci učili speciální techniku dýchání a nakonec si zazpívali i čínskou lidovou píseň:

Čínský festivalu v Česku uzavře 7. února společný koncert Feng-yün song a Filharmonie Hradec Králové, na kterém spolupracuje i náš kolega z Českého rozhlasu, skladatel Lukáš Hurník

/Feng-yün Song/ "Pan Hurník se ujal role aranžéra celého koncertu i plánovaného cédéčka. Přijal také roli hudebního režiséra celého hudebního projektu."

Foto: ČTK
Feng Yün Song už v Česku vydala čtyři autorská cédéčka a spolu s českými hudebníky a herci připravila řadu vystoupení. Vždy v nich spojuje kulturu a tradice Východu a Západu. Čínský festival ukázal, že tu už má i mnoho příznivců:

"Ona tedy opravdu úžasně mluví česky a i to její zpívání je úžasné."

řekla například Lenka Zímová z Prahy.

"Já chodím tradičně na ty Nové roky. Letos je to poprvé v AKropoli, a navíc obohaceno o workshopy."

Nový rok, který právě začíná, je podle čínského kalendáře zasvěcen myši. Ta také podle legendy zahajuje nový dvanáctiletý cyklus zvěrokruhu. Pořadatelé Čínského festivalu v Česku chtějí, aby i z jejich festivalu vznikla nová tradice a aby se opakoval i v příštích letech.