Začíná nové kolo jednání o vládě

Mirek Topolánek, foto: ČTK

Vláda premiéra Mirka Topolánka ve středu odpoledne podala demisi. Prezident Václav Klaus ministry pověřil dočasným výkonem funkcí do jmenování nové vlády. A právě o podobě nové vlády se vedou další politická jednání, i když prezident už dříve avizoval, že nového premiéra hodlá jmenovat až po senátních a komunálních volbách. Aktuální politickou situaci sleduje Martina Lustigová.

Mirek Topolánek,  foto: ČTK
Protože Topolánkův kabinet bude ještě nějakou dobu vládnout, zajímalo nás, jaké kroky bude v příštích dnech podnikat. "Ta rozhodnutí, která budeme dělat, budou samozřejmě exekutivní, která udělat musíme. Musíme předložit rozpočet, musíme předložit rámcový program pro čerpání evropských fondů. Musíme udělat celou řadu kroků, které nikdo v tom období za nás neudělá, takže budeme normálně pracovat. Legislativní činnost je omezena na to, co už ve sněmovně buď je, nebo co se nám ještě podaří do sněmovny dát, ale jinak samozřejmě mandát vlády je v tomto omezený," uvedl Mirek Topolánek.

Koho prezident pověří sestavením nové vlády, zatím není jasné. ODS je připravena novou vládu vytvořit - v jejím čele by už nestál Mirek Topolánek a jejím úkolem by bylo přivést zemi k předčasným volbám. O slovo se ale hlásí i sociální demokraté - podle nich by měl prezident pověřit sestavením nové vlády jejich předsedu Jiřího Paroubka. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že pokud dá Václav Klaus opět šanci ODS, znamená to, že není nadstranický:

Mirek Topolánek  (vpravo) předává Václavu Klausovi demisi vlády,  foto: ČTK
"Domníváme se, že by pan prezident republiky měl pověřit Jiřího Paroubka druhým pokusem při sestavení vlády. Chtěl bych také jasně říci, že předpokládáme, že prezident republiky se skutečně bude chovat nadstranicky. A pokud by došlo k pověření druhého zástupce Občanské demokratické strany, mohlo by to vyvolat velké spekulace o tom, zdali se pan prezident skutečně chová v této záležitosti striktně ústavně a striktně nadstranicky."

A co na takový názor říkají odborníci? Slovo má politolog Lubomír Kopeček:

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
"Je dobré zmínit, že ČSSD byla druhou nejúspěšnější stranou ve volbách, takže určité přirozené, byť samozřejmě ne ústavou dané právo pokusit se o sestavení vlády by měla mít. Na druhou stranu i prezidenta Klause je nutné v jistém smyslu chápat. Podíváme-li se na těsně povolební výroky Jiřího Paroubka, které v podstatě vstoupily do české politické historie, podíváme-li se na to, jakým způsobem se někdy vyjadřuje, je to svým způsobem z hlediska prezidenta Klause poměrně pochopitelný postup - to jest, že není příliš nadšený z představy jmenování Jiřího Paroubka kandidátem na premiéra, resp. člověka, který by měl znovu sestavovat vládu. Je samozřejmě otázkou, jestli se dá tento prezidentův postup chápat jako striktně nadstranický. Nicméně myslím si, že minimálně pro značnou část veřejnosti je pochopitelný."

Jiří Paroubek už dříve oznámil, že pokud nedostane druhý pokus, bude usilovat o třetí. Pokud by ani druhá vláda nezískala ve sněmovně důvěru, navrhne v pořadí třetího premiéra předseda Poslanecké sněmovny. Současný šéf sněmovny Miloslav Vlček se ale zavázal, že pokud by došlo na třetí pokus, vzdá se funkce. Jiří Paroubek teď počítá s tím, že by Vlčka poslanci ve funkci potvrdili a on by pak nebyl zavázán žádným předchozím slibem. Co tomuto postupu říká politolog Lubomír Kopeček? "Jiří Paroubek se o to samozřejmě může pokusit, to jest, že to je určitý postup, který je v rámci jakéhosi ústavního rámce České republiky. Nicméně je otázka, jestli v tomto směru bude úspěšný. Vzpomeneme-li si, jak dlouho byla zablokovaná sněmovna, jak dlouho byl problém najít nějaký konsensus, tak si nemyslím, že by šance, že by v tomto směru byl úspěšný, byla nějak velká."