Zákoník práce rozdělil vládní koalici

Zdeněk Škromach obhajuje novou verzi zákoníku práce při jednání sněmovny, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Poslaneckou sněmovnou prošel do druhého čtení zákoník práce, jehož předloha teď poputuje k projednávání do sněmovních výborů. Zákoník ale rozdělil vládní koalici - sociální demokraté se totiž při hlasování spojili s komunisty, což nelibě nesou ostatní koaliční partneři. Podrobnosti má Martina Lustigová.

Zdeněk Škromach obhajuje novou verzi zákoníku práce při jednání sněmovny, foto: ČTK
Zákoník práce přináší podle odpůrců návrhu příliš velké výhody pro odboráře - nelíbí se jim například to, že odbory mají zastupovat i zaměstnance, kteří nejsou členy odborové organizace, to, že nový zákoník nedává zaměstnavateli možnost propustit zaměstnance, který svou práci vykonává špatně, nebo to, že firma musí na odborovou práci poskytovat zaměstnancům více volna.

Lidovci tvrdí, že zákoník práce dokonce obsahuje protiústavní pasáže - konkrétně ty, které se týkají pravomoci odborů. Proto navrhovali pozastavení projednávání nebo vrácení normy do vlády. To se nelíbilo sociálním demokratům, kteří se při hlasování spojili s komunisty. Podle předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska proto nechce mít jeho strana s touto předlohou už nic společného: "Nám nezbývá nic jiného, než odmítnout jakoukoliv odpovědnost za další osud této předlohy. My jsme si přáli dohodu o zákoníku práce. Navrhovali jsme v té věci celou řadu věcí. Zdá se, že pro sociální demokraty bylo mnohem důležitější zvolit silové řešení místo dohody."

Může prosazení zákoníku práce společnými silami sociálních demokratů a komunistů předznamenávat budoucí spolupráci obou levicových stran? To je otázka pro politologa Jiřího Pehe. "Já se domnívám, že je to spolupráce na normě, která je levicová a tudíž vyhovuje oběma stranám. Nevidím tam žádné ideologické spříznění, nevidím, že by se sociální demokracie kvůli tomu, že na této konkrétní normě spolupracuje s komunisty, stávala komunističtější anebo že by se komunisté stávali více sociálnědemokratickými. Je to prostě spolupráce na jedné normě, která je levicová, takže se dvě levicové strany spojily. Myslím si, že závěry, které z tohoto spojení někteří komentátoři a politici vyvozují, jsou tak trochu součástí předvolebního boje v České republice."

Premiér Jiří Paroubek se rozhodně nedomnívá, že by fakt, že se sociální demokraté při důležitém hlasování spolehli na hlasy komunistů, nějak poškodil současnou vládu a vládní koalici. "Kolik už bylo hlasování, které třeba měla ODS s komunisty nebo lidovci s komunisty. Poškodilo je to? Jsou pořád tady," konstatoval premiér.

Odborníci považují hlasování o zákoníku práce za součást začínajícího předvolebního boje. Politické strany podle nich začínají manévrovat a připravovat se na nadcházející parlamentní volby. Může to ohrozit funkčnost současné vládní koalice? "Myslím si, že uslyšíme mnoho politické, řekněme, hysterické nebo agresivní rétoriky z obou stran. Na druhé straně si myslím, že žádná z těch stran, které jsou v současné vládní koalici, nemá v úmyslu z té koalice před volbami odejít, protože vyvolávat předčasné volby nedává opravdu žádný smysl. Navíc všechny tři politické strany se dohodly na společné verzi státního rozpočtu a ten chtějí prosadit. Cíl je jasný: vydržet spolu do voleb v roce 2006. Ta separace jednotlivých stran, hlavně lidovců a sociální demokracie, bude nejmarkantnější až v těch posledních měsících před volbami, kdy se každá strana bude snažit ukázat voličům, že mimo tu vládní koalici mají nějakou vlastní identitu," upozorňuje politolog Jiří Pehe.