Zbrojovka Brno definitivně skončila - areál byl vydražen za 707 miliónů korun

Dražba areálu zkrachovalého podniku Zbrojovka Brno, foto: ČTK

Jeden z největších světových výrobců pušek, Zbrojovka Brno, definitivně skončila. Firma se v nejlepších časech pyšnila sedmdesáti továrnami. Teď je to jenom poloprázdný dvacetihektarový areál v Brně. I tak byl v dražbě prodán za rekordních 707 miliónů korun. Kdo je novým majitelem a jaké má s areálem plány? To jsou otázky pro Zdeňku Kuchyňovou.

Zástupce investiční skupiny J&T Dušan Palcr,  foto: ČTK
Odpovím asi jen částečně, protože nový vlastník zatím své plány tají. Samotná dražba areálu trvala jen 30 minut. Začala na vyvolávací ceně 352 miliónů korun, ale od částky 600 miliónů přihazovali už jen dva.

"707 miliónů korun českých pro účastníka dražby číslo 3 potřetí,"

ohlásil nakonec licitátor a majitelem bývalé Zbojovky Brno se stala česko-slovenská investiční skupina J&T. Dražba se tak stala největší v české historii. Licitátor Josef Machů rekord čekal, ale výsledná suma 707 miliónů ho překvapila.

"Byla to největší dražba, kterou jsem licitoval. Ale už jsme v minulosti dražili věci řádově za stovky miliónů, takže zase až tak velký rozdíl to nebyl. Říkali jsme si, že by to mohlo překonat 500 miliónů, ale že to vyjde až tak daleko, to jsme opravdu nečekali."

J&T je jednou z největších finančních skupin, které působí v Česku. Ovládá Pražskou Energetiku, fotbalový klub Sparta Praha a ČKD Blansko Strojírny. Nedávno oznámila, že chce v pražském Karlíně místo chátrajících budov Pražských strojíren postavit komerční centrum za 2 a půl miliardy korun.

Po zaplacení dražby by měli být uspokojeni všichni věřitelé Zbrojovky Brno. Ta už je v konkurzu čtvrtým rokem a od loňského léta nevyrábí. Má už jen pár zaměstnanců a většina areálu je pronajata různým firmám. Prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek uvedl, že zbrojovku postihl osud podobný řadě jiných podniků.

"Byly orientované na určité trhy, které pomalu doznívaly. Dlouhodobě nebylo investováno do technologií. Myslím si, že tam nebude nic významně jiného, než co se odehrálo v jiných firmách. Je také třeba si uvědomit, že v té době Zbrojovka nevyráběla jen zbraně, ale byla to především zemědělská technika. Já osobně bych v centru Brna nikdy znovu nestavěl továrnu, čili pravděpodobně dojde k úplně jinému využití areálu."

Dražba areálu zkrachovalého podniku Zbrojovka Brno,  foto: ČTK
Ten byl v dražbě jako celek. Jeho nejstarší budova je z roku 1870, většina objektů z první poloviny 20. století. Několik let jsou ale bez údržby, navíc je potřeba odstranit ekologické zátěže. Do oprav tak bude nutné vložit nejméně stovky milionů korun. Je to však výhodná investice - pozemek je blízko centra a tak velký, že by tam podle realitních makléřů mohlo vyrůst malé město ve městě. Další možností je pronajímání jednotlivých částí areálu. Podle ekonomů je J&T jedním z mála investorů na českém trhu, který si cenu přes 700 milionů mohl dovolit.

Takový je tedy konec Zbrojovky Brno, která byla před druhou světovou válkou koncernem světového významu. Privatizována byla začátkem 90. let v kupónové privatizaci. Její strukturální změna byla provázena rušením neperspektivních výrob a prudkým snižováním stavu pracovních sil. Po ziskových letech se začala potýkat s velkými ztrátami. Ještě v roce 1999 však vyráběla až 20.000 loveckých a sportovních zbraní ročně a více než 90 procent vyvážela. Prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek odmítá, že by konec Zbrojovky Brno znamenal oslabení zbrojního průmyslu.

"Už v minulosti byla výroba technologie zbraní převedena. Krach Zbrojovky vůbec nesouvisí s nějakým oslabením českého obranného průmyslu."

Kde se v současné době v Česku vyrábí zbraně?

"V České zbrojovce Uherský Brod. Tam je jak technologie na výrobu zbraní vojenských nebo služebních, tak především technologie na výrobu loveckých zbraní."