Zdeněk Škromach usiluje o post předsedy sociálních demokratů

Zdeněk Škromach, foto: ČTK

Zdeněk Škromach zahájil boj o post předsedy sociálních demokratů. Více než čtyři měsíce před volebním sjezdem zveřejnil svoji představu, s níž chce porazit úřadujícího šéfa strany a premiéra Stanislava Grosse. Mnohé okresy si ale další změnu lídra nepřejí a podpořily Grosse. Více se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Zdeněk Škromach, foto: ČTK
Po porážkách v podzimních volbách opět sílí v ČSSD nespokojenost a volání po změně, ale i po návratu bývalého předsedy Miloš Zemana, za jehož éry se stala sociální demokracie významnou stranou. Za této situace ohlásil svoji kandidaturu dosavadní místopředseda strany a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Chce dodat straně sebedůvěru, sjednotit ji a dovést k vítězství v parlamentních volbách v roce 2006. Klíč k návratu na politické výsluní vidí v původním programu ČSSD. Kromě úsilí o sjednocení jednotlivých proudů uvnitř strany plánuje i tvrdší postoj ke koaličním partnerům.

"Pokud nám koaliční partneři umožní být úspěšní, není k tomu důvod, ale musí počítat s tím, že se zvýší výrazně tlak na prosazení programu sociální demokracie."

Právě takového přístupu se ale mnozí sociální demokraté obávají. Například ministr financí Bohuslav Sobotka a pravděpodobný kandidát na místopředsedu strany varuje, že by to mohlo ČSSD ještě více poškodit.

Stanislav Gross
"Já se domnívám, že menšinová vláda by byla závislá na Grebeníčkově komunistické straně a takováto situace by pro sociální demokracii nebyla výhodná."

Zdeněk Škromach to ovšem odmítá. Tvrdí, že cílem je dosažení natolik silné pozice, aby spolupráce ČSSD s jakoukoliv politickou stranou neznamenala ústup od volebních slibů. Škromachovu kandidaturu podpořil expremiér Miloš Zeman, který jinak vedoucí představitele své mateřské strany nemilosrdně kritizuje. O novém či staronovém předsedovi budou sociální demokraté rozhodovat o Velikonocích. Jaká je Škromachova šance a situace v sociální demokracii po ohlášení jeho kandidatury, to jsou otázky pro komentátora deníku Právo, Alexandra Mitrofanova.

"Myslím si, že v sociální demokracii je všeobecné mínění, že tato kandidatura není kandidatura Zdeňka Škromacha, ale je to trošku zástupná věc a za Zdeňkem Škromachem stojí Miloš Zeman a lidé kolem něj."

Myslíte si, že Zdeněk Škromach má šanci uspět? Zatím se spíše regiony kloní ke Grossovi.

"Kdybychom vycházeli z prvních reakcí, tak tu šanci patrně mít nebude. To je trošku předčasné, protože sjezd je až koncem března příštího roku a do té doby se může stát spousta věcí. Například se mohou opět zkomplikovat vztahy uvnitř vládní koalice, což může nahrávat Zdeňku Škromachovi. Mohou se zkomplikovat vztahy mezi Poslaneckou sněmovnou a Senátem, přesněji řečeno mezi vládní většinou ve sněmovně a možností blokovat její rozhodnutí v Senátu. Myslím, že Zdeněk Škromach respektive lidé, kteří za ním stojí, s tím také trochu počítají. Ale mám pocit, ať tak či onak, sociální demokracie bude muset přehodnotit takovou trošku iluzi, kterou o sobě má, že je jednou z nejsilnějších stran v Česku. Myslím si, že doby, kdy Miloš Zeman nabalil na jádro nespokojených lidí s tehdejší Klausovou vládou opravdu velký počet voličů a udělal to s politickým talentem, jsou pryč a sociální demokracie jako taková dnes ani neví čí je."