Zdravotnické poplatky bude vracet už jen Středočeský kraj

Když dva dělají totéž, není to totéž, říká známé rčení. A tak Plzeňský kraj od neděle zastaví hrazení zdravotnických poplatků, zatímco kraj Středočeský na základě stejné logiky rozšíří úhradu poplatků i na pacienty soukromých zdravotnických zařízení.

Milada Emmerová
Plzeňský kraj od 1. srpna přestává hradit zdravotnické poplatky pacientům krajských nemocnic. Hejtmanka Milada Emmerová vysvětlila: "Dostali jsme upozornění z Evropské komise, že pokud nezachováme princip platit všem anebo nikomu, tak že se tím porušují práva občanů, že jde o jistý typ diskriminace. A v naší situaci Plzeňského kraje nemůžeme platit všem, i kdybychom na to měli, protože bychom zasahovali do kompetencí a práv těch zařízení, která jsou například v soukromém vlastnictví."

Neformální doporučení Evropské komise, podle něhož úhrada poplatků jen za některé pacienty je porušením práv občanů, bylo jedním z důvodů toho, proč většina ostatních krajů přestala poplatky hradit už v průběhu června. Dalším motivem ale byly výsledky voleb, které sociální demokracii přes nominální vítězství neumožnily vládnout. Kraj ale podle Emmerové předpokládal hrazení poplatků za pacienty jen do sněmovních voleb, jejichž jasným favoritem dlouho byla právě ČSSD: "Kompenzace takzvaných regulačních poplatků byla sice dobře míněna, ale s předpokladem, že po vítězství ČSSD by byl okamžitě podán návrh na zrušení poplatků."

A nezanedbatelné motivy jednání krajů mají i finanční rozměr. Kromě Prahy, kde vládne ODS a ta poplatky lidem nehradila vůbec, přitom právě Plzeňský kraj vydal na tento účel nejméně peněz. Hejtmanka Emmerová je vyčíslila takto: "My jsme za loňský rok proplatili necelých osm milionů. My jsme vrátili relativně málo oproti jiným krajům, ale je to dáno tím, že takový nával těch pacientů není, neboli ani není tolik žádostí."

Plzeňský kraj totiž zvolil model odlišný od jiných regionů. Peníze vracel až zpětně pacientům, kteří poplatky už zaplatili a o jejich uhrazení písemně požádali. V případě nižších částek si pak lidé počkali, než se buď sečtou na nějaký vyšší objem, nebo se jinak dočkali až třeba ke konci roku. Tam, kde kraje administrativně méně náročným postupem hradily poplatky za pacienty víceméně přímo, náklady rostly. Středočeský kraj, byť má jen dvakrát více obyvatel než Plzeňský, vydal na refundaci poplatků přes desetinásobně vyšší sumu.

A právě Středočeský kraj od 1. srpna paradoxně přechází na plzeňský model, ale upravený. "Buď teda plošně ve všech zdravotních zařízeních kompenzovat regulační poplatky, anebo v žádném," připomněl dilema Václav Šimánek, radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje, kde proto úhrady poplatků zrušili. Středočeský kraj ale kvůli témuž dilematu nyní umožní žádat o kompenzaci poplatků i pacientům soukromých zdravotnických zařízení.