Ze všech zemí Evropské unie a Švýcarska se do Česka od pondělí nesmí dovážet masokostní moučka

Státní veterinární správa zakázala počínaje pondělkem dovoz masokostní moučky ze všech zemí Evropské unie. Rozšířila tak zákaz dovozu z již dříve uvedených zemí, kterými byly Británie, Francie, Portugalsko a Švýcarsko. Dále pokračuje Kateřina Brezovská.

Česká republika tak podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubena reagovala na zprávu německého ministerstva zemědělství o dvou prokázaných případech takzavané nemoci šílených krav. Německo přitom dosud tvrdilo, že jeho krávy nebyly touto nemocí postiženy. Jak řekl Josef Duben, letos bylo od 1. ledna do 19. listopadu ze zemí EU dovezeno 37 200 tun masokostních mouček, nejvíce - téměř 28 tisíc tun - z Německa. V Česku tak vzrůstají obavy z toho, že se přece jenom nakažené maso může na stolech spotřebitelů objevit. Jak se dovážené maso kontroluje, na to odpověděl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Ministři zemědělství EU minulý týden rozhodli, že od 1. ledna 2001 bude veškerý hovězí dobytek z ohrožených stád starší 30 měsíců povinně testován na nemoc šílených krav. Od července 2001 mají být kontroly rozšířeny i na všechen skot určený ke konzumaci. Od loňského října platí v Unii jednotné předpisy, aby z potravinového řetězce byly vyloučeny živočišné tkáně, jimiž se nákaza šíří. V ČR se tato opatření připravují od příštího roku. Podle odborníků si vyžádají až 2 miliardy korun.

Na Creutzfeldt-Jakobovu nemoc, která je lidskou variantou tzv. nemoci šílených krav, zemřelo za posledních pět let na Moravě šest lidí. Další dva případy nedokázali patologové určit se stoprocentní jistotou. V pondělí to řekl profesor Rostislav Koďousek z Ústavu patologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Čísla Ministerstva zdravotnictví se však liší. Jeho mluvčí Ota Černý uvedl, že podle údajů ministerstva onemocněli v minulých letech Creutzfeldt-Jakobovou nemocí tři lidé a letos dva. Žádné onemocnění přitom podle mluvčího nemá souvislost s nemocí šílených krav.