Zemanův inaugurační projev vyvolal rozsáhlou kritiku

Miloš Zeman při inauguračním projevu, foto: ČTK

Inauguračního projevu českého prezidenta a protestního odchodu části poslanců si všímají i zahraniční agentury. Miloš Zeman ostře zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do jeho vydavatelského domu, ale i na Českou televizi. Pozitivně hodnotil své cesty do krajů a setkávání s občany z posledních pěti let. Jeho projev se setkal se značkou kritikou zejména ze strany pravice. Ale i předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD, do jehož rukou skládal prezident slib, považuje vystoupení za nešťastné.

Miloš Zeman při inauguračním projevu,  foto: ČTK
Jako první se při Zemanově inauguračním projevu zvedla poslankyně ODS Miroslava Němcová. Českému rozhlasu vysvětlila, že důvodem byl Zemanův útok na média jako jeden z pilířů demokracie.

"Prezident přísahal dokonce na historickou Ústavu z roku 1920, že bude jednat a konat v zájmu všeho lidu, aby po pár minutách napadl svobodný tisk a svobodný mediální prostor. V tu chvíli jsem si říkala, že nemám jinou šanci, jak dát najevo, že s tím nesouhlasím, než odejít. Já se tam nemohu přihlásit o slovo."

Také Pavel Bělobrádek očekával větší velkorysost. "Buďme rádi, že to nebylo možná ještě horší," prohlásil šéf lidovců. Podle něj se v době po zavraždění slovenského novináře prezident nemusel navážet do médií, která mu nejsou po chuti.

Miroslava Němcová,  foto: ČTK
Premiér Andrej Babiš uvedl, že čekal jiný projev. Zemanovo vyjádření pokládá za nešťastné, nevidí to ale jako útok na svobodu slova. Uvedl, že Zemanův projev příliš neslyšel vzhledem k tomu, že seděl za hlavou státu. Naopak předseda Pirátů Ivan Bartoš smířlivý projev nečekal. "Mrzí mě, že sál tleskal s nadšením, já jsem netleskal,"řekl Bartoš.

Se Zemanovým projevem není částečně spokojený ani místopředseda komunistů Jiří Dolejš.

"Měl kladné momenty, když mluvil o setkání s občany, či zájmu o ekonomickou demokracii, ale myslím si, že slavnostní projev při prezidentském slibu není vhodný nosič na vyřizování účtů s některými skupinami, přestože by pro toto vyřizování mohl existovat nějaký důvod."

Okamura se za Zemana plně postavil

Jiří Dolejš,  foto: Luboš Vedral,  Český rozhlas
Naopak místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola nesouhlasí s tím, že by Zemanův projev byl konfrontační. Považuje ho za projev, na který jsme od Miloše Zemana zvyklí. Předseda ČSSD Jan Hamáček na twittru sdělil, že mu bylo ctí se inaugurace zúčastnit. Plně se za Zemana postavil předseda SPD Tomio Okamura, který dal prezidentovi plně za pravdu, a odchod poslanců kritizoval.

"Několik poslanců Kalouskovy TOP 09 a ODS upřednostnilo vlastní zájem, a způsobí to mezinárodní ostudu, která bohužel dopadá na všech deset miliónů občanů České republiky."

Německé agentury upozornily, že mezi poslanci, kteří odešli, byl i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Agentura AFP dodala, že bývalý předseda TOP 09 byl Zemanovým protikandidátem ve volbě před pěti lety. Reuters Zemana označila za "posledního prominentního politika postkomunistického přechodu v 90. letech". Místo toho, aby Čechy sjednotil, se ukázal být "polarizační silou". Podle Die Welt připomínal inaugurační Zemanův projev Donalda Trumpa.

Institut Václava Klause na svém webu uvedl, že Miloš Zeman posvátnost chvíle poskvrnil skrytým vyrovnáváním si svých osobních účtů. Stanovisko institutu, který založil Zemanův předchůdce Václav Klaus, poukazuje na to, že se prezident nevěnoval úvahám nad budoucností země. Nezmínil ani sté výročí založení Československa. Sám Václav Klaus Zemana ve volbě podpořil.