Zemřel Jiří Bělohlávek, dirigent světového formátu

Jiří Bělohlávek, foto: ČTK

Zemřel dirigent světového formátu. Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek podlehl těžké nemoci v 71 letech. Na začátku letošního ledna podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál čtyři sezony, a ve funkci měl zůstat do sezóny 2021/2022.

Jiří Bělohlávek,  foto: ČTK
Bělohlávek v jednom z rozhovorů pro Český rozhlas řekl, že hudbu považuje za svůj hlavní vyjadřovací prostředek:

"Když chceme něco vyjádřit, kde už nemáme další jemnost slovního výkladu, tak zpravidla použijeme hudbu. A hudba dosloví emoce, dosloví příběh."

Šéf proslulého londýnského Symfonického orchestru BBC z let 2006 až 2012 byl známý dokonalou profesionalitou, pozorností k detailům i smyslem pro barevnost hudby. Gentleman vždy zachovávající dekorum byl také fanatikem dokonalé přípravy. "Dirigování je vysoká škola diplomacie,"řekl jednou Bělohlávek, který o sobě tvrdil, že je povahou introvert a povoláním absolutní extrovert.

Ministr kultury: Pokládám za velikou čest, že jsem směl s takovouto osobností spolupracovat

Nejlepší český dirigent současnosti podle generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka pozvedl domácí i mezinárodní renomé filharmonie. Jeho odchod je nenahraditelnou ztrátou, nejen z umělecké, ale také z lidské stránky, řekl David Mareček.

Jiří Bělohlávek,  foto: ČTK
Podle něj byla smrt uznávaného šéfdirigenta nečekaná, přestože se na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově zdravotním stavu. V květnu pak navrhl pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program převzal dirigent Petr Altrichter. Do konce dubna ale Bělohlávek plně koncertoval, například v Londýně, Rotterdamu či v Mnichově.

Hlubokou lítost nad úmrtím šéfdirigenta vyjadřuje řada politiků, například ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL:

"Je to veliká ztráta nejenom pro českou, ale i pro světovou hudební scénu. Pokládám si za velikou čest, že jsem směl s takovouto osobností spolupracovat."

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl, že Bělohlávek byl letošním laureátem ceny Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí. Mrzí ho, že mu ji už osobně nepředá.

Dvakrát po sobě získal prestižní cenu Gramophone Award

Jeho práci ocenila například i královna Alžběta II., která mu před pěti lety udělila "za službu hudbě" Řád britského impéria. Václav Havel Bělohlávkovi v roce 2001 propůjčil medaili Za zásluhy.

Bělohlávek byl také prvním dirigentem, jemuž se po legendárním Herbertu von Karajanovi podařilo získat prestižní cenu Gramophone Award za orchestrální nahrávku ve dvou po sobě následujících letech. V roce 2012 ji získal za nahrávku symfonií Bohuslava Martinů a o rok později za hudební báseň Pohádka léta Josefa Suka.

Virtuos Svěcený: Nahrávky, které zůstávají, jsou naprosto mimořádné

Jaroslav Svěcený,  foto: Khalil Baalbaki
Jiří Bělohlávek desítky let vystupoval s předními evropskými a severoamerickými orchestry. Několik let řídil londýnský Symfonický orchestr BBC, ale taky Newyorskou a Berlínskou filharmonii. Pravidelně dirigoval operní inscenace, ať už ve Vídeňské státní opeře, Metropolitní opeře či Královské opeře v Covent Garden.

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený považuje Bělohlávka za jednu z největších hudebních osobností přelomu 20. a 21. století:

"Dosáhl maximum možného ve svém oboru. Byl to veliký profesionál, hudebník každým coulem. Naštěstí po něm zůstává jeho veliký odkaz a nahrávky, které zůstávají jsou naprosto mimořádné."

Jiří Bělohlávka v lásce k hudbě podporoval jeho otec, ve čtyřech letech ho začal učit hře na klavír. Později účinkoval s Kühnovým dětským sborem, hrál na violoncello a už ve 14 letech vytvořil na Pražské konzervatoři z kamarádů svůj první komorní orchestr.