Život starých Slovanů přibližuje po dvouleté rekonstrukci Památník Velké Moravy

pamatnik_velke_moravy1.jpg

Po dvou letech byl otevřen Památník Velké Moravy, který patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky. Prošel zásadní modernizací a život starých Slovanů přibližuje i pomocí dvaceti figur v životní velikosti, které zdobí dobové šperky.

Jak říká encyklopedie, Velkomoravská říše byla prvním známým západoslovanským státem. Mocná a silná země existovala na českém, slovenském a maďarském území mezi léty 833 až 907.

Památník Velké Moravy stojí ve Starém Městě a za svůj vznik vděčí významnému archeologickému objevu. Psal se rok 1949 a archeolog Vilém Hrubý objevil základy kostela z poloviny 9. století. Byl to vůbec první objev zděné velkomoravské architektury na území Velkomoravské říše. V okolí se nachází i rozsáhlé pohřebiště. Základy kostela i část pohřebiště byly zastřešeny a podél základů vybudována architektonická expozice. V uplynulých dvou letech prošel památník, který slaví už 50 let, zásadní modernizací, řekl mluvčí muzea v Uherském hradišti Jiří Jilík.

"Autoři, kterými byli archeologové Luděk Galuška a Miroslav Vaškových, expozici postavili na příběhu Velkomoravana, muže z hrobu č. 23, tedy z autentického hrobu, který je kousíček od základů kostela. A na 22 figurínách v životní velikosti ukazují příběh tohoto člověka ve významných životních událostech."

Velkomoravan dokonce dostal i své jméno.

"Velkomoravan se jmenuje Mojslav. Je to především pro mladého návštěvníka takové zpřítomění té Velké Moravy, aby si toho člověka dovedl představit."

Jak dodal Jiří Jilík, aby byla iluze starých Velkomoravanů dokonalá, mají na sobě figuríny dobové oblečení, zbraně, nástroje i šperky.

"Divák jednak poznává život toho Velkomoravana na hradisku Veligrad a současně si všímá atributů a věcí, které měl. A vedle toho jsou zde i klasické vitríny, kde potom jsou buď originály nebo repliky jednotlivých nálezů zejména z hrobů. Těch bylo tady na návrší, kde je památník, objeveno a prozkoumáno 2000."

Muzejní expozici doplňuje film režiséra Rudolfa Chudoby, elektronický průvodce i počítačové animace. Do budoucna se počítá s propojením významných slezských, moravských a slovenských archeologických lokalit mezinárodní turistickou stezkou. Rekonstrukce památníku stála 30 milionů korun. Přispěl na ni Zlínský kraj a muzeu se podařilo získat dotaci i z Norských fondů.

Mimochodem Velká Morava je i jedním z děl slavné Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Monumentální obraz představuje hlavní město Velké Moravy - Veligrad. Na nádvoří knížecího hradu je kníže Svatopluk obklopený svojí družinou a biskupy. Právě je předčítán papežův list, kterým ustanovuje Metoděje arcibiskupem. Modelem jedné z postav, která znázorňuje symbol síly a svornosti byl i umělcův syn Jiří.