"Zkrachujeme," varují ředitelé soukromých kulturních podniků

Zleva ministr kultury Pavel Dostál, herečka Jiřina Jirásková a  Jan Hrušínský, foto: ČTK

Musíme zavřít divadla, kina a další kulturní podniky. Vláda nám chce zvýšit daň z přidané hodnoty z pěti procent na devatenáct, což činí až několik milionů ročně. Zvyšovat vstupné už nemůžeme, jsme na maximální hodnotě, kterou jsou diváci ochotni zaplatit. Krachujeme díky státu. Bouří se proti záměru ministerstva financí čeští umělci.

Zleva ministr kultury Pavel Dostál,  herečka Jiřina Jirásková a  Jan Hrušínský,  foto: ČTK
Zvýšení daňového zatížení soukromých divadel, kin a koncertních či pěveckých souborů z pěti na 19 procent je pro umělce nepřijatelné. Divadelníci varují, že změna, která má do státního rozpočtu přinést jen 140 - 250 milionů korun, bude znamenat rozpad jejich soukromých uměleckých aktivit.

"Nárůstem DPH skončí. To je jednoduché. Zvýšením DPH se dostaneme na cenu vstupenky, která je neprodejná oproti jiným divadlům."

Mluvíte o nekonkurenčním prostředí v ČR. Můžete být konkrétní?

"Platíme 5 procent DPH ze vstupenky. Nemáme státní příspěvky, máme minimální granty, protože nejsme zřizovaní státem. To znamená, že už dnes jsou naše vstupenky dražší než vstupenky do státních divadel. Do tohoto prostředí jsme ale vstupovali, nyní nám chce stát ještě DPH zvednout o 14 procent. To prostě není možné."

Ředitel soukromého Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer,  foto: ČTK
Stěžuje si například herec a ředitel soukromého Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer. Ministr kultury Pavel Dostál požadavky umělců na snížení daňové zátěže podpořil a řekl, že pro tento návrh ve sněmovně hlasovat nebude. Potvrdil, že hodlá nadále jednat se svým kolegou ministrem financí Bohuslavem Sobotkou ve prospěch soukromých kulturních podniků.

"Jsme za jedno v tom, že zvýšení DPH je nesmysl také proto, že nepřinese kýžené bohatství státu. I kdyby lidé chodili i nadále do soukromých divadel, tak jako chodí a bylo zdraženo vstupné o 50 - 60 korun, tak si spočítáte, že z těch šesti milionů navštívily dva miliony diváků soukromá divadla. Výsledek je 250 milionů korun. To státní rozpočet nevytrhne."

Prohlásil před řediteli divadel, herci a producenty ministr kultury Pavel Dostál. Proti návrhu na zvýšení DPH se vyslovili rovněž filmaři. "Fatálním způsobem negativně zasáhne všechna česká kina a řetězovou reakcí přivede k ekonomickému kolapsu distributory a producenty filmů," praví se v prohlášení České filmové komory. Přesun některých položek od letošního května ze snížené do základní sazby daně je součástí koaliční dohody. EU přitom přeřazení kultury do vyšší sazby DPH nevyžaduje, pouze se hledá záplata na děravý státní rozpočet, upozorňují divadelníci. V unii je naopak zavedena praxe, že pokud je uplatňován systém dvou sazeb DPH, vstupenky do kulturních podniků jsou vždy zařazeny do snížené sazby. Brání se umělci.