ZOO Praha láká v nové sezóně návštěvníky na gepardí mláďata i hrdiny Večerníčku

Gorily v Zoo Praha, foto: Khalil Baalbaki, Zoo Praha

Pražská zoologická zahrada letos zahájila svou 84. sezónu. Návštěvníci se při této příležitosti mohli seznámit třeba se čtyřmi gepardími mláďaty.

Foto: Martina Schneibergová
Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek při představování novinek letošní sezóny nejprve krátce shrnul tu loňskou.

"Když jsme se tady sešli naposledy, tak jsme vás informovali zejména o našich chovatelských úspěších, o tom, že rok 2014 byl rekordní co do počtu odchovaných druhů, a to už vůbec nemluvím o jejich vzácnosti. Naštěstí byl ten rok také výjimečně úspěšný tím, že jsme dosáhli historicky rekordní návštěvnosti. Přiblížili jsme se hranici milion čtyři sta tisíc návštěvníků ročně."

Co se týče nových přírůstků, očekává letos zoologická zahrada třeba příchod tří nových lvů indických.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek,  foto: Martina Schneibergová
"Ve druhé polovině července by měli přijít tři lvi indičtí. V lednu jsme podepsali smlouvy s indickou stranou. Mělo by jít o tři lvy, dvě samice a jednoho samce, kteří po více než dvaceti letech přijdou do Evropy, do evropského záchovného programu. To by měl být významný moment a doufejme, že to skutečně vyjde."

A kočkovitých šelem by mělo přibýt letos ještě více, ze zoologické zahrady v Londýně by se do Prahy měla přistěhovat samice tygra sumaterského. A oblíbené šelmy do třetice: při zahájení hlavní sezóny proběhl i křest už zmíněných gepardích mláďat. Jsou to čtyři samičky, narodily se koncem listopadu 2014 a očekává se, že právě ony budou velkým lákadlem pro návštěvníky. Do pražské zoo se také po několika letech vrátí orangutaní samec Pagy.

Co se týče mláďat, v zoo se už letos vylíhla například tři čápata marabu. Chov tohoto druhu je přitom velmi náročný. Na svět přišla také samička bonga horského, sameček vodušky červené nebo mláďata emu hnědého.

Za hrdiny nového Večerníčku

Zoologická zahrada je častým cílem rodičů s dětmi. Ty se tady mohou setkat také s hrdiny nového Večerníčku. Jsou jimi, jak jinak, příslušníci známé gorilí rodinky v čele s Richardem. Večerníček Gorilí povídání je dílem Václava Chaloupka, který už dříve seznámil malé diváky s Vydrýskem, medvědy nebo Pruhovanými kamarády.

Gorily v Zoo Praha,  foto: Khalil Baalbaki,  Zoo Praha
"Když jsem chodil do pavilonu, díval jsem se na gorily ze stejných míst, odkud je mohou vidět návštěvníci. Postupně jsem je začal rozeznávat, začal jsem si na ně zvykat a začal jsem je mít prostě rád. Když jsem viděl malého Nuru nebo Kiburiho, což je takový uličník, tak jsem si říkal: Kdybych si tak s ním mohl pohrát, poškádlit. Doufám, že ten Večerníček bude pokračováním té ochranářské snahy pražské zoologické zahrady o změnu vztahu ke gorilám. Takovou změnou jsem si prošel i já."

Gorily by se také měly v následujících letech dočkat nového pavilonu, stavět by se mohl začít už v tomto roce.

Nicméně pražská zoo si zaslouží pozornost nejen díky novinkám a chlupatým, šupinatým nebo třeba opeřeným přírůstkům, stojí za to se tam vydat a všímat si i jejích dlouholetých obyvatel - můžete třeba dodatečně popřát k desátým narozeninám Kvídě, samici hrabáče kapského, nebo se zúčastnit speciálního setkání s oblíbeným živočichem.