Zpráva z Bruselu

Velvyslanec EU v Praze Ramiro Cibrian

V Bruselu a v Praze byla ve středu zveřejněna s napětím očekávaná roční hodnotící zpráva o stavu připravenosti České republiky na vstup do Evropské unie. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

musí ještě dokončit reformy, aby mohly obstát v konkurenci se zeměmi Evropské unie. Velvyslanec Evropské unie v Praze Ramiro Cibrian nicméně před novináři sestavování pomyslného žebříčku silně relativizoval. Země první skupiny, tedy Malta a Kypr byly, jak řekl, vždy tržními ekonomikami, a proto mají velkou výhodu před ostatními kandidáty. Na druhé straně například Malta, je v jiných ohledech v připravenosti na vstup za Českou republikou pozadu.

Z tiskové konference EU v Praze
Česká republika stojí se svou ekonomikou až ve třetí řadě uchazečů o členství v Evropské unii, přestože letošní zpráva Evropské komise vyzněla podle očekávání mnohem lépe než loni. Ze zemí, které prošly postkomunistickou transformací, se lépe umístily Polsko, Maďarsko a Estonsko. Spolu s Českou republikou je do třetí řady řazeno i Slovinsko. Jak Česko, tak Slovinsko přitom patří jednoznačně k nejvyspělejším postkomunistickým zemím, pokud jde o výši hrubého domácího produktu na obyvatele. Obě země ale podle zprávy z Bruselu

"Šest kandidátských zemí z tzv. první skupiny dělí od sebe tak malé rozdíly, že v současné době není možné nějaké pořadí mezi nimi stanovit", řekl Ramiro Cibrian. Bruselská zpráva vidí přetrvávající české slabiny především v bankovním sektoru, v pomalé restrukturalizaci starých podniků, v byrokracii kolem zakládání firem a v děravých státních financích. Evropská komise sice ocenila velký pokrok při privatizaci bank, ale vedle toho připomíná kriminální činy v bankovnictví a některé nečisté obchodní praktiky. K efektivnímu boji s těmito jevy je podle komise zapotřebí lepší spolupráce mezi policií, soudy a dozorčími orgány na kapitálovém trhu. Oblasti, na které by měla Česká republika soustředit největší pozornost, považoval Ramiro Cibrian za nutné říci přímo česky. České politiky zpráva Evropské komise poněkud zaskočila. Na základě předchozích informací z Bruselu totiž očekávali něco jiného. Nelíbí se jim především, že při hodnocení celkové připravenosti zemí na vstup do Evropské unie jsou vyzdvihována jen některá ekonomická kritéria. Šéf sněmovny Václav Klaus zařazení České republiky do třetí skupiny ostře odmítl. Je to prý důkazem něčeho, s čím se nesmíříme. Premiér Miloš Zeman reagoval umírněněji. Podle Libora Sečky, českého velvyslance při Evropské unii, Praha hodnocení Bruselu neakceptuje a bude o něm vyžadovat další diskusi.