30 let samostatného Česka/Slovenska
Co přineslo rozdělení federace? Jak fungují vzájemné vazby po 30 letech? Rozumí lidé stále dobře jazyku druhého národa? Jak se žije Slovákům v Česku a jak Čechům na Slovensku? Jak to vypadá na česko-slovenské hranici? Odpovědi nabízíme v novém seriálu RPI.
nejnovější články
-
Společná historie i současnost ve 130 fotografiích. Snímky ČTK se představují v Bratislavě
Česko/slovenské okamihy je název fotografické výstavy, která se otevírá v Bratislavě. Rozsáhlou kolekci připravila Česká tisková kancelář.
-
Probudit se v novém státě bylo příšerné
Čechům žijícím na Slovensku se zde dne na den změnil život. Řadu z nich přivedlo rozdělení společného státu do vážných osobních problémů.
-
Ani mladí Češi nemluví se Slováky anglicky
Oba jazyky si jsou tak blízké, že při troše dobré vůle je porozumění možné i pro lidi, kteří druhý jazyk slyší poprvé.
-
Rozdělení Československa jsme nesly těžce, shodují se smíšené páry
Když se 1. ledna 1993 uzavřela kapitola společného státu Čechů a Slováků, páry ze smíšených manželství se ze dne na den musely rozhodnout, zda se stanou Čechy nebo Slováky.
-
Rozdělení Československa mezilidské vztahy nenarušilo. Obce z centra státu se však posunuly na okraj
Teď jsem v Česku, teď na Slovensku, teď zase v Česku. Jako ve známé hře divadla Járy Cimrmana si tak můžete připadat v osadě Sidonie, která leží v Česku.
-
Dělení státu odstartovaly volby v roce 1992. Češi a Slováci si jsou blízcí i po třiceti letech
Když ne federace, tak tedy dva státy, řekli v roce 1992 Češi, vzpomíná na dělení Československa historik Jan Rychlík z Univerzity Karlovy. Byl tak říkajíc při tom.