Agenda 2010

Jiří Paroubek (vlevo) a Mirek Topolánek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Sociální demokraté nabídli občanským demokratům a lidovcům dohodu o trojkoalici, která by podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka prosazovala reformní program nejméně tři roky. Základní body tohoto programu zahrnuje dokument nazvaný Agenda 2010, který šéf sociálních demokratů v úterý předal prezidentovi Václavu Klausovi. Podívejme se alespoň letmo, co tento návrh přináší a jak na něj reagovali jeho političtí adresáti.

Jiří Paroubek (vlevo) a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Sociálními demokraty navrhovaný dokument obsahuje bodově nastíněné základní reformní cíle případné vlády, jako odmítnutí korupčních praktik, české předsednictví v Evropské unii, dále kroky, které je nutné podniknout pro stabilizaci veřejných rozpočtů, v oblasti sociální sítě (například penzijní reformu), a také podporu podnikání či vzdělávání společnosti. Program Agenda 2010 je podle Jiřího Paroubka středovou variantou:

"Tady je vytvořená politická situace, kde není možné uvažovat o tom, že bude uplatněna Modrá šance nebo sociálnědemokratický program. My navrhujeme určitý program středový, který by mohl být uspokojivý pro voliče obou dvou těch velkých stran i pro lidovecké voliče."

Šéf ODS Mirek Topolánek chce do diskusí zapojit lidovce i zelené, zatímco Jiří Paroubek má účast zelených za neúčelnou. Premiér tvrdí, že pokud má vláda vzniknout, musí být reformní, a od hloubky reforem se pak bude odvíjet délka jejího mandátu. Pokud by byla schopna prosadit zásadní změny, pak na termínu voleb podle něj nezáleží. Pro Mirka Topolánka je Agenda 2010 první nástin toho, co by si sociální demokracie představovala, a hodlá předložit vlastní návrh:

"Je to především jejich program. Pokud to má být programový průsečík a má splňovat parametry hlubokého reformního programu, tak bude muset ten program jít dál. Je velmi nekonkrétní, ty věty jsou tam pouze nahozené, ale je to materie k diskusi. My předložíme vlastní návrh, který zapracuje ty věci, které v jejich návrhu pokládáme za přijatelné a budeme se o tom bavit. Teprve ta jednání začnou."

Mirek Topolánek (vlevo), Jan Kasal a Vlasta Parkanová, foto: ČTK
Lidovci jsou ochotni o vládě vzniklé na základě Agendy 2010 diskutovat, řekl úřadující předseda strany Jan Kasal:

"My jsme k tomu řekli své vstupní poznámky. Pokud vláda by měla vzniknout na tomto půdorysu, tak by ty ambice měly být reformní v pravém slova smyslu. My bychom případně ty tři roky společného vládnutí měli využít k hlubokým reformním změnám."

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se dohodli, že budou jednat o vládním programu případné koaliční vlády. Ani jeden z nich však nechtěl komentovat, zda Agenda 2010 znamená posun v jednáních o kabinetu, na který země čeká už půl roku. Podle Mirka Topolánka teď budou hlavní jednání o jednotlivých částech programu:

"Bavíme se v této chvíli o tom, co je potřeba udělat, ať už bude vládnout kdokoliv, o tom, zda nalezneme průsečík reformních kroků. Vytvořili jsme programové skupiny, které začínají intenzívně pracovat na přípravě programu s tím, že samozřejmě přizveme další partnery. Počítáme s tím, že bychom potom rozšířili tu diskusi na více stran."

Jiří Paroubek zaznamenal určitý posun v jednáních:

"Ta naše jednání mohou být poměrně rychlá. Začali jsme debatovat pochopitelně o programových věcech eventuální koaliční vlády, které bychom se zúčastnili."