Bartoš s Decent Fellowem vítězi Velké pardubické

Photo: CTK

Velká pardubická má nového šampiona. Po dvou druhých a dvou třetích místech se konečně dočkal jedenáctiletý ryzák Decent Fellow v sedle s žokejem Josefem Bartošem. Naopak loňskému vítězi a zároveň letošnímu největšímu favoritovi Maskulovi se stal osudným skok na prodlouženém Taxisově příkopu.

Ještě před samotným dostihem se spekulovalo, proč Decent Fellowa nesedlá jeho zkušený trenér a zároveň pětinásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. Samotný už třiapadesátiletý žokej k tomu podal jednoduché vysvětlení.

Decent Fellow,  foto: ČTK
"Sám jsem byl s Decentem ve Velké pardubické úspěšný, ale už loni ho jezdil Pepa Bartoš, což je můj stájový žokej a už na začátku sezóny bylo dohodnuto, že pokud Decent bude startovat, tak ho pojede on. Do poslední chvíle jsem věřil, že se na startu objeví Retrívr, bohužel se nám v závěrečné přípravě zranil, tak jsem volil z dalších dvou koní. Byl to Ner, který docela tahá a já už nemám takovou fyzickou kondici, jako za mlada, takže jsem ho nechal Tomáši Hurtovi a já si vzal Juventuse, který je sedmiletý a na Taxis půjde poprvé."

Váňa jel nejstarší překážkový dostih starého kontinentu už pojednadvacáté a tak o předstartovní nervozitě nemohla být příliš řeč.

"Dnes jsem se o půl šesté ráno nevzbudil proto, že jedu Velkou pardubickou, ale proto, abych něco nezapomněl. V tom životním fofru na to nemám vůbec čas myslet. Po těch letech to ve mně vystydlo, i když na dostih se těším, už jen z toho titulu, že je to Velká. Je to pro mě pojem a chci, aby se nám to příští rok povedlo i s naším malým Pepánkem, kterého bych doprovodil na start a už mohl tohoto zkoušení přeskočit Taxis nechat."

Malým Pepánkem myslel Váňa svého syna, neboť už se před pěti lety nechal slyšet, že jeho posledním dostihovým snem je zajezdit si alespoň jednou Velkou pardubickou se svým očekávaným následníkem. V letošním ročníku nepatřil s Juventusem do užšího okruhu favoritů. Nejsilnější kvarteto tvořili kromě zmiňovaného Decenta, Iraklion, Hastaven a také s předstartovním kurzem 2,75:1 nejžhavější favorit nedělního dostihu Maskul v sedle s Němcem Dirkem Fuhrmannem. Ten vedl koně i při jeho loňském vítězství a jelikož jezdeckým vítězem "Velké" byl v letech 2001-2004 jeho krajan Peter Gehm, spekulovalo se o šestém německém vítězství v řadě. Maskulův trenér František Holčák tak čelil dotazu, zda mu jako vlastenci není líto, že se do sedla favorita favoritů nevyhoupne český žokej.

"Nejraději bych to dopřál Radkovi Havelkovi, který si koně připravuje i na něm jezdí. Bohužel majitel chtěl loňského vítěze, tak jsme to nechali tak."

Maskul,  foto: ČTK
Sázka na Fuhrmanna se nakonec neukázala jako šťastná. Německý žokej totiž nezvládl prodloužený Taxis. Maskul tak spadl po dlouhých šesti letech a jelikož už předtím se poroučel k zemi na obávaném Taxisově příkopu Iraklion a další ze spolufavoritů Hastaven byl zadržen po Popkovickém skoku, cesta k vítězství se rázem otevřela pro jedenáctiletého ryzáka Decent Fellowa. Svůj největší triumf kariéry si v cíli náležitě užíval i jeho jezdec, teprve pětadvacetiletý Josef Bartoš.

"Bylo to super. Postřehl jsem pád Maskula, vůbec nevím, kde byl Hastaven. Potom už jsem věděl, že si špici pohlídám, aby to zkusil udělat tempem. On nemá konec. Zvládli jsme to, prostě jsem to odpálil, věřil jsem mu a on mi to vrátil - jo!"

Josef Bartoš a Josef Váňa  (dole),  foto: ČTK
Dojetí Bartoše neopustilo ani když po chvíli uvažoval, co pro něj vítězství ve "Velké" znamená.

"Splněný sen. Já jsem úplně šťastný a je mi jedno, co bude ke konci sezóny. Mám to všechno splněný a my jsme to dokázali. Je to maximum, co jsem mohl udělat."

Z obrovského trenérského úspěchu se bezprostředně po dojetí radoval i Josef Váňa, který navíc skončil s Juventusem druhý. Podle hesla vítěz bere vše však složil poklonu především svému oblíbenému "Decentovi".

"Když máte dobrého koně, tak to není zase tak velký problém. Je ale pravda, že mě mile překvapil, jak řešil prekérní situace na skocích. Myslím si, že je to kůň pro budoucnost."

Paradoxně nejsmutnějším z vítězných hrdinů byl majitel Decent Fellowa Jiří Charvát. Tomu zemřel na selhání srdce v jednom z předchozích dostihů - Ceně Labe - další z jeho koňů, Bargiel.

"Přiznám se, vůbec jsem ten dostih neviděl. Mě se dotkla ta záležitost s Bargielem a tak jsem byl v lese a přišel až po dostihu."

Velká pardubická tak už tradičně přinesla na jedné straně plno šťastných úsměvů a na straně druhé také plno hořkých slz.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio