Běžkyně Neumannová první medailistkou české výpravy

Kateřina Neumannová, foto: ČTK

Úvod 20. ZOH v Turíně české výpravě příliš nevyšel. Z půltuctu medailových želízek se podařilo přetavit v cenný kov jen jedno. V ženském skiatlonu si pro stříbro dojela Kateřina Neumannová.

Kateřina Neumannová, foto: ČTK
Šumavská patriotka startuje celkově už na šesté olympiádě. Svou dosavadní sbírku čtyř cenných kovů dokázala hned v první běžecké disciplíně - skiatlonu na 2 x 7,5 km rozšířit o další stříbrnou medaili. V dramatickém cílovém spurtu podlehla jen Estonce Smigunové. Právě těsná prohra v souboji o zlato v ní vyvolala smíšené pocity, i když ty radostné pochopitelně převažovaly.

"Je to stříbro z olympiády, což je úžasné. Přinese mi to klid do dalších závodů, i když zlato je zlato. Bylo to o kousek, ale prostě Smigunová byla dneska lepší."

Svěřenkyně trenéra Stanislava Frühaufa se na klasickém úseku držela v závětří, aby ve své silnější volné technice nastoupila v závěrečném stoupání. Krok s ní dokázala držet jen estonská reprezentantka.

"Zkusila jsem po domluvě se Standou nastoupit v tom posledním těžkém táhlém stoupání. Podařilo se mi to pole rozervat až na ní, ale nemyslím, že by to byla taktická chyba. V konci se samozřejmě jede lépe ze druhé pozice, já jsem zkrátka chtěla rozhodnout dříve, všichni ostatní odpadli, jen ona se udržela."

Kristina Smigunová (vepředu) a Kateřina Neumannová, foto: ČTK
Jediný problém potkal dvaatřicetiletou mistryni světa při atraktivním přezouvání lyží. Na výsledek však neměl vliv.

"Udělala jsem malou chybičku, protože jsem málem zajela do druhého boxu. Musela jsem se vracet, ale ztratila jsem sotva tři sekundy, to ten závod nerozhodlo."

Zatímco zástup zklamaných, kterému vévodí skokan Janda, je poměrně početný, Kateřina Neumannová má tzv. splněno. K absolutní spokojenosti jí chybí jen olympijské zlato. K jeho získání bude mít ještě dvě individuální příležitosti a se stříbrnou medailí v zádech se jí o něj bude bojovat snadněji.

"U mě se medaile čekaly, já sama jsem jí chtěla. Nicméně nikdo to nemá předplacené, vždy je to těžké. I když se to nezdá, člověk se i na to stříbro hodně napracuje. Určitě to pro mě znamená uklidnění do dalších závodů, jak se říká povinnost je splněná."

Hrdiny her se stali norský běžec Frode Estil, který vybojoval stříbro ačkoliv zlomil lyži a rovněž čínská krasobruslařka Tan Čangová. Ta získala kov stejné hodnoty, přestože hned v úvodu jízdy ošklivě upadla, ovšem ani pochroumané koleno a natažená třísla jí však nedonutili odstoupit. Králem her je Francouz Antoine Deneriaz - olympijský šampion nejprestižnější disciplíny, sjezdu mužů.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio