projekt

Bílá hora 400 let

Bitva na Bílé hoře

Jedna bitva – nedozírné následky. Nikdo ze současníků si nedovedl představit, kam porážka malého vojska stavů u Prahy zavede české země.

Nejen útěky náboženských exulantů a násilná rekatolizace. Na českém území došlo k otřesným změnám. Vedle vynuceného přerozdělení majetku šlechty a ve městech došlo k masovému vymírání obyvatelstva. Po třiceti válečných letech zůstala na území českého království sotva polovina obyvatel.

nejnovější články

 • Jan Ámos Komenský se loučí s vlastí, obraz od Vladimíra Stříbrného, zdroj: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
  Bílá hora 400 let

  Bílá hora: den poté

  Odhaduje se, že z především z náboženských pohnutek opustilo české země 150 až 200 000 obyvatel. Sám defenestrovaný Slavata uvádí přes třicet tisíc rodin. 

 • Jednání v Münsteru, zdroj: Bartholomeus van der Helst, volné dílo
  Bílá hora 400 let

  Evropa po třicetileté válce

  Třicet let válčení zruinovalo německé a české země, velká království i malá knížectví. Mnohá města byla vypálená, tisíce obcí zmizelo, pole ležela ladem.

 • Hrůzy války, Jacques Callot, 1632. Zdroj: volné dílo
  Bílá hora 400 let

  Hrůzy třicetileté války

  Ještě týden po vyhlášení Vestfálského míru obléhali Švédi Prahu. Kdyby jim padla do rukou, možná by ji potkal stejně zdrcující osud jako Magdeburk nebo Frankfurt.

 • Památník bitvy na Bílé hoře vztyčený v roce 1920. V pozadí letohrádek Hvězda. Foto: Miaow Miaow, CC BY-SA 3.0
  Bílá hora 400 let

  Slavní na Bílé hoře

  Události na počátku třicetileté války sem zavály vítěze i poražené. Někteří zde našli svůj hrob a jiní slávu.

 • Bitva na Bílé hoře, Pieter Snayers (1592-1666), volné dílo
  Bílá hora 400 let

  400 let od bitvy na Bílé hoře

  8. 11.1620 se před Prahou odehrála osudová bitva českých dějin. Porážka vojska českých stavů znamenala na tři století ztrátu samostatnosti a porobu českého národa.