Bojovníci za svobodu si u Českého rozhlasu připomněli 59. výročí Květnového povstání

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík

Před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici si bojovníci za svobodu, ústavní činitelé i náhodní kolemjdoucí připomněli už 59. výročí zahájení Květnového povstání pražského lidu. Na místě byl i Herbert Brynda.

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík
Slavnostní fanfáry zazněly před Českým rozhlasem přesně ve 12 hodin a 33 minut, devětapadesát let poté, co se v éteru poprvé ozvalo české volání o pomoc Praze. Význam rozhlasu jakožto instituce připomněl generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík:

"A zejména ve zlých časech je rozhlas velmi důležitý. Proto ti, co s nedobrými úmysly přicházejí, vědí, že je třeba co nejrychleji rozhlas umlčet. My však víme, že to nelze dovolit. Dvakrát již lidé Československý, dnes Český rozhlas, s nasazením života bránili. Protože nám sloužil, posiloval a mobilizoval nás. Jsem rád, že máme Český rozhlas, který i nadále působí jako informační, kulturní a vzdělávací pilíř našeho národa."

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík
Podle premiéra Vladimíra Špidly nelze po téměř šedesáti letech od konce pražského povstání na jeho hrdiny zapomínat, natož pak dovolit falešnou interpretaci této události:

"A nedovolme proto některým současným vykladačům našich národních dějin, aby prosadili své zlomyslné teze o Květnovém povstání jako alibistickém vystoupení Čechů proti svým okupantům v závěru války, kdy prý už bylo o všem rozhodnuto."

V podobném duchu vystoupila i předsedkyně českého Svazu bojovníků za svobodu Adéla Dvořáková:

"Dovolte, abych Vám všem poděkovala za účast. Pražským povstalcům za statečnost a odhodlání bojovat za své země. Slibuji jménem Českého svazu bojovníků za svobodu, že uděláme vše, aby se nenaplnila slova politologa Peheho, že se Česká republika rozplyne v Evropské unii jako kostka cukru v hrnku hnědé kávy. K tomu všemu budeme potřebovat aktivní pomoc Vás všech. A že svítá na lepší časy, že si politici uvědomují vážnost této chvíle je i to, že máme daleko lepší spolupráci s Českým rozhlasem."