Bomba na kolejích

Trať mezi Radotínem a Černošicemi blízko Prahy, foto: ČTK

V ohrožení byly v neděli desítky lidských životů. Na frekventovanou trať mezi Radotínem a Černošicemi blízko Prahy někdo nastražil výbušninu a poškodil kolej. Lom však zpozoroval na informačním panelu výpravčí. Na místo se ihned sjeli policisté, hasiči a pyrotechnici se psy. Zhruba třísetmetrový úsek tratě byl zcela uzavřen. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Trať mezi Radotínem a Černošicemi blízko Prahy, foto: ČTK
Není vyloučeno, že sabotáž souvisí s loňskými útoky na železnici v Praze - Kyjích. Také tehdy někdo koleje nařízl a umístil pod ně bombu. Tentokrát položil pachatel na bombu ještě ocelový plát. Kdyby došlo k výbuchu, kolej by nejen praskla, ale doslova by se roztrhla. Nálož ukrytá v ocelové trubce však naštěstí nevybuchla. Došlo pouze k tzv. vyhoření a poškození koleje, po které podle kriminalistů projelo, než byl lom objeven, ještě několik vlaků. Zdejší trať je totiž velmi frekventovaná a vlaky po ní jezdí zhruba každých 20 minut. Českým drahám tak vznikly značné škody, což potvrdil jejich mluvčí Petr Šťáhlavský.

"Trať Praha - Beroun v úseku mezi Radotínem a Dobřichovicemi byla zcela uzavřena přibližně 4,5 hodiny a několik dalších hodin byl v tomto úseku pouze jednokolejný provoz. Proto bylo v části trasy zcela zrušeno 10 osobních vlaků. Čtyři rychlíky jely odklonem přes Rudnou u Prahy a dále bylo zpožděno 27 osobních spojů o více než 1700 minut.

A kdy bude znám finanční dopad?

Trať mezi Radotínem a Černošicemi blízko Prahy, foto: ČTK
Finanční dopady budeme znát v příštích dnech. Je nutné spočítat jak následky toho útoku na koleje, opravu koleje, tak také zvýšené náklady na zajištění náhradní dopravy a odklony vlaků."

Právě náhradní autobusová doprava zpočátku nebyla příliš plynulá a tak se rozlobení cestující mnohdy vydávali na kratší vzdálenosti pěšky.

V pátrání po zločincích, kteří poškozují koleje, není policie příliš úspěšná. Pachatelé si pochopitelně vybírají místa, kde nejsou svědci. Ale tentokrát je tomu jinak a policie svědka má. Přihlásila se totiž žena, která viděla v okolí trati zhruba 30ti letého mladíka s batohem, který se choval velmi podivně. Po každém průjezdu vlaku chodil na koleje a k náspu. Když se blížil další vlak rychle seběhl a opět se vrátil.

České dráhy se potýkaly s útoky na koleje od roku 1999 už několikrát. Dvakrát došlo i k explozi výbušniny. Výbuchem na kolejích hrozil i neznámý vyděrač, který požadoval po státu miliony korun.