Čechy pod Kosířem
Když jsem přijížděla do Čech pod Kosířem, příliš mi jméno tohoto městečka neříkalo. O to víc mě ale příjemně překvapilo. Obec svůj název několikrát měnila. Nejdéle a nejčastěji byl užíván název Čechy. Je to malá hříčka, jedná se o Čechy, ale na Moravě. Místní dominantou je empírový zámek z počátku 19. století, který se stal sídlem portugalského rodu Silva - Taroucců. Historie zámku je spojena s častými pobyty významného českého malíře 19. století Josefa Mánesa, který zde vytvořil svá nejvýznamnější díla. Na jeho počest je v zámku zřízena pamětní síň s celou řadou prací z jeho tvorby. Jak uvedl průvodce Antonín Rajtr, když Mánes navštěvoval pražskou akademii výtvarného umění, seznámil se zde s hrabětem Bedřichem Silva -Tarouccem, starším bratrem zdejšího majitele zámku.
Do údržby parku investuje městečko každým rokem více než 3 milióny korun a je to vidět. Jak dodala Hana Dostálová, v parku je i malý hřbitůvek.
"Byl to hřbitov, který byl založen pro Silva - Taroucci, někteří potomci tady chtěli být pochováni přímo v tom parku, protože ten park milovali, jenomže z toho byla taková dost značná aféra, protože to byla vlastně nevysvěcená půda a církev byla proti tomu, aby se tady pohřbívalo. Tak těla, která tam už byla musela být vyzvednuta a dána do krypty tady v místním kostele, až teprve nějak v roce 1923 to bylo vysvěceno, takže ta těla byla převezena a ten poslední majitel je tam taky pohřben na tom hřbitůvku."Kromě krásného parku a zámku mají Čechy pod Kosířem i hasičské muzeum. Místní obyvatelé ho v posledních letech postavili zcela zadarmo ve svém volném čase. Je památkou na slavnou továrnu Smekal, která vznikla v druhé polovině 19. století. Jak uvedl průvodce, pan Menšík, zpočátku se zde vyráběly hlavně koše na vodu a hasičské konopné hadice.
"Do toho přišly zákony rakouského mocnářství, které nařizovaly obcím, aby v každé obci byla nejméně jedna stříkačka, v každým domě muselo být šest slaměných košů hasičských. Takže on měl novou továrnu a měl pro ni obrovský množství práce a to byl vlastně ten největší impuls na rozkvět této továrny."A továrna skutečně rozkvetla - začala se zde vyrábět složitější hasící i dopravní technika.
"Tato firma už v tu dobu dodávala výrobky doslova od Atlantiku až po Tichý oceán. V 20. letech ještě vyvážel až do Číny a parní pumpy se vozily až do Egypta, kde se používaly na závlahách. Na tehdejší dobu to byla jedna z nejslavnějších firem."
Smekalovy stroje pomáhaly i s hašením Národního divadla. Právě činnost této rodiny měla rozhodující vliv na zakládání hasičských sborů. V Čechách pod Kosířem byl první hasičský sbor založen v červenci roku 1875. Jak vidíte, i když jsou Čechy malé ani ne tisícové městečko, mají co nabídnout. A pokud chcete zažít pravé hanácké hody, přijeďte sem v neděli 24. července, kdy si místní obyvatelé připomenou 870. výročí založení obce.
Repríza příspěvku z 8. 6. 2001.