Unikátní Muzeum kočárů slaví 25 let. Je tu i kočár posledního českého krále

Foto: Luděk Brhel

Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem je jediné svého druhu v České republice. Letos slaví 25 let a může se směle měřit se slavnými muzei po celé Evropě.

Foto: Luděk Brhel

Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem,  foto: Luděk Brhel
"Letos slavíme výročí. Už 25 let po celé republice zachraňujeme historické kočáry, které zbyly v panských zahradách, gruntech, na zámcích a hradech. Je to sbírka, která se tvoří už mnoho let. K dnešnímu dni máme 100 exponátů. Je to největší sbírka českých a moravských kočárů na světě,"říká zakladatel muzea a restaurátor Václav Obr.

Muzeum kočáry nejen zachraňuje a vystavuje, ale dokonce tu historické kočáry i zapřahují.

"Kočáry se stavěly tisíce let, výroba však na celém světě zhasla rokem 1920. Naproti tomu auta se staví teprve 130 let. Kočáry jsou velmi pestré. Je znát k čemu se používaly, kdo je vlastnil a v jakém období byly postavené. Letos máme výstavu, která je zaměřená na čtvero ročních období. Máme tu i kočáry ceremoniální, velmi zdobné. Používaly se na největší slavnosti, jako byly korunovace, vjezdy slavných osobností do měst nebo na poslední cestu, což byla největší úcta ke každému člověku."

Foto: Luděk Brhel
Jak uvedl Václav Obr, v Čechách pod Kosířem najdete hlavně české kočáry. Některé z nich se dostaly za hranice a dnes se je muzeum snaží dostat zpět.

"Jeden z prvních kočárů je kočár landauer z německého Norimberku. Když jsme vytahovali shnilé polštáře, tak jsme pod jedním našli hřebíky přibitý vzkaz. Do dnes máme ten lístek schovaný v kronice. Je tam napsané, že kočár postavil Jan Vodička v Praze na Václavském náměstí číslo 11."

V muzeu mají i kočár pro arcivévodu Karla I.

Foto: Luděk Brhel
V muzeu jsou i kočáry slavných osobností - podnikatelů i králů.

"Je tady kočár největšího podnikatele Evropy barona Ringhoffera. Máme jeho osobní kočár z popovického pivovaru. Je tu i kočár hraběcí rodiny Taroucců ze zdejšího zámku i lovecký kočár samotného hraběte Františka Josefa II. Udělali jsme i veliké objevy. Loni byl v našich sbírkách objeven kočár, který vyrobila firma Weigel v Brandýse nad Labem přímo pro arcivévodu Karla I., který se stal posledním českým králem a císařem Rakouska-Uherska. Máme tady ohromné věci."

Všechny kočáry v Čechách pod Kosířem jsou vzácné, protože nikdy nebyly postaveny dva stejné. Jeden z unikátů našli a zachránili sami návštěvníci, kterým je určena výzva, aby po kočárech či saních pátrali.

Foto: Luděk Brhel
"Jedná se o největší kočár na světě, od slavné firmy Václav Brožík. Je to pohřební vůz, který patřil Plzni. Je to kočár obrovský, s duchovním odkazem. Lidé se sem vrací každý rok i ze zahraničí, neboť se vypráví, že kdo jednou pohlédne na vrchol kočáru, už navždy ví. Vrch kočáru byl osazen nejkrásnějším symbolem, který spojuje všechny lidi, národy, je to symbol srdce, symbol lásky."

K opravám kočárů je třeba devatenáct řemesel

Dřív Václav Obr jezdil po celé republice a kočáry zachraňoval. Prolézal různé stodoly. Dnes už se do terénu málokdy dostane, protože záchranu kočárů si vzali lidé za svou. Jejich restaurování je velmi náročné.

Foto: Luděk Brhel
"K opravám nebo k restaurování kočárů je potřeba 19 řemesel, jako kdysi k samotné stavbě celého kočáru. Jedná se o zpracování oceli, dřeva, textilu, kůže, proutí, jsou to barvy. A každé řemeslo má ještě další podřemesla. Díky těm pětadvaceti letům, co tu práci děláme, jsme dali dohromady tým nejlepších řemeslníků z České republiky."

Samotné Muzeum kočárů vzniklo na vzácném místě. V Čechách pod Kosířem kdysi stávala továrna Raymonda Smekala, který tu od roku 1820 stavěl hasičské stříkačky. A právě na místě továrny je dnes muzeum.

Nedaleko je i zámek s rozlehlým krajinářským parkem. Žil tu rod Silva - Taroucců. Přítelem hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a vytvořit tu řadu děl. A jedna perlička na závěr. Pokud byste hledali Čechy pod Kosířem na mapě, nenajdete je v Čechách, ale na Moravě, kousek od Olomouce.

Foto: Luděk Brhel
10
49.551918000000
17.030441300000
default
49.551918000000
17.030441300000